آنتی بادی سرماخوردگی، کووید-19 را خنثی می کند

به گزارش زعفران، نتایج یک آزمایش نشان می دهد: آنتی بادی سرماخوردگی می تواند کووید-19 را خنثی کند و این یافته ممکن است تولید واکسن هایی را به دنبال داشته باشد که در برابر تمامی کروناویروس ها مصونیت ایجاد می کنند.

آنتی بادی سرماخوردگی، کووید-19 را خنثی می کند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، نتایج بررسی ها حاکیست آنتی بادی که پس از سرماخوردگی در بدن ایجاد می شود می تواند ویروس عامل بیماری کووید-19 را خنثی کند.

ویروس سرماخوردگی و ویروس SARS-CoV-2 در گروه کروناویروس ها قرار دارند که می توانند بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی را به همراه داشته باشند.

هرچند تا به امروز این باور وجود داشته که آنتی بادی هایی که روی کروناویروس های معمول واکنش نشان می دهند در برابر ویروسی که منجر به کووید می شود، اثر نمی گذارند، اما محققان در نمونه های خون بهبودیافتگان کووید، سطح بالایی از سلول های ایمنی تولید شده در دوران سرماخوردگی را یافتند که بیماری ها را به خاطر سپرده و در صورت بازگشتِ تهدید، دوباره فعال می شوند.

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا اظهار داشتند: یافته های بدست آمده کمک می کند تا محققان، پیروز به تولید واکسن یا روش درمانی مبتنی بر آنتی بادی شوند که در برابر تمامی کروناویروس ها مصونیت ایجاد کند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، به گفته متخصصان آنتی بادی از طریق نوعی سلول سیستم ایمنی بدن تولید می شود که به عنوان سلول حافظه B شناخته می شود. سلول های حافظه B روی سطح پاتوژن (عامل بیماری زا) های مهاجم قرار گرفته و آن ها را برای اینکه توسط سلول های ایمنی دیگر نابود شوند، علامت گذاری می کنند. این سلول های حافظه ای همچنین می توانند سال ها - حتی دهه ها - در جریان خون گردش داشته باشند و در صورت وجود عفونتی دیگر، سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با آن فعال کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 103

به "آنتی بادی سرماخوردگی، کووید-19 را خنثی می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتی بادی سرماخوردگی، کووید-19 را خنثی می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید