رهگیری موشک تازه روسیه، توقف گلوله با دست

به گزارش زعفران، کارشناسان نظامی: آمریکا در زمینه سلاح هایپرسونیک از روسیه عقب است. مسکو میخواهد این موشک ها را در تسلیح قرار دهد.

رهگیری موشک تازه روسیه، توقف گلوله با دست

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از نشریه نشنال اینترست آمریکا می نویسد: اخیراً معلوم شد که موشک هایپرسونیک زیرکن روسی که موشکی تازه است، به زودی روی زیردریایی ها نصب می گردد. بنابراین روسیه قادر خواهد بود موشک های هایپرسونیک را نه تنها از هوا ، بلکه از دریا از زیر آب هم پرتاب کند و در نتیجه به یک مزیت استراتژیک قابل توجه دست یابد.

خطر موشک تازه چیست؟

چرا موشک هایپرسونیک بسیار خطرناک است؟ سیستم های مختلف حمل وجود دارد، اما موشک های هایپرسونیک کلاس کاملا تازهی با موشک ها قبلی فرق زیادی دارد. سرعت آنها بسیار بالا است. به اسم مثال، زیرکن بیش از هشت برابر سریعتر از صدا پرواز می نماید. اهداف مورد اصابت به وسیله چنین موشکی زمان بسیار کمی برای واکنش خواهند داشت. موشک تازه نیازی به داشتن کلاهک انفجاری ندارد زیرا برخورد با هدف با سرعت بیش بالاتر از حد صوتی باعث انفجار مهیب خواهد شد.

طفره رفتن از موشک هایپرسونیک بسیار سخت است، زیرا بسیار مانور پذیر است. استفاده از رهگیرهای حرکتی برای شکست دادن آن مانند شلیک گلوله با گلوله است. علاوه بر این، سیستم های دفاع موشکی مدرن برای رهگیری موشک هایپرسونیک که با سرعت سه کیلومتر در ثانیه پرواز می نمایند، طراحی نشده اند. یکی از ویژگی های واقعاً ترسناک بعضی از نمونه های موشک های هایپرسونی، خفا بودن آنها است: به علت حرکت بسیار سریع در اتمسفر، یک میدان پلاسمای جذب نماینده امواج رادیویی در اطراف چنین موشکی تشکیل می گردد و تشخیص آن بسیار سخت است. این خبر ناخوشایند برای ناوهای هواپیمابر، شهرها و سایر اهداف بالقوه است.

مکان استقرار - همه چیز است

به احتمال زیاد، روسیه اولین کشوری خواهد بود که چنین موشکهایی را به کار می گیرد. چرا موشک های هایپرسونیک پرتاب شده به وسیله زیردریایی اینقدر مهم هستند؟ همه چیز در یک کلمه شرح داده می گردد: بقاء.

زیردریایی ها می توانند روزها یا حتی هفته ها زیر آب پنهان شوند. در موقعیت غوطه وری، از زیردریایی ها به طور قابل اعتماد محافظت می شوند و تشخیص آنها بسیار سخت است، به خصوص اگر فرمانده چنین کشتی تصمیم بگیرد که به آرامی حرکت کند ، یا حتی در جای خود باقی بماند.

برای پرتاب موشک هایپرسونیک، حتی لازم نیست که این زیردریایی از آب خارج گردد و روی سطح قرار گیرد. بیشترین سرعت همراه با نزدیکی به هدف (و زیردریایی می تواند به آن در یک فاصله کوتاه نزدیک گردد) به طور مضحکی زمان کمی برای واکنش به دشمن می دهد.

عقب ماندگی

ایالات متحده عقب مانده است. مایکل دی. گریفین ، معاون وزیر دفاع در تحقیقات و توسعه ، بارها در واشنگتن درباره عقب ماندگی ایالات متحده در فناوری هایپرسونیک صحبت کرد: امروز ما سیستم هایی نداریم که بتواند تهدیدی برای آنها [روسیه و چین] باشد، و ما هیچ دفاعی در برابر این سیستم ها نداریم ... اگر آنها تصمیم بگیرند از چنین سلاح هایی استفاده نمایند، ما در معرض آسیب بسیاری خواهیم بود. ما باید از پس آنها برآییم.

گفته های مایکل گریفین با یافته های سرویس تحقیقات کنگره تأیید می گردد. در پاییز سال 2019 ، این سرویس گزارشی منتشر کرد که بدون تردید حاکی از این است که روسیه برای عبور از سامانه دفاع موشکی آمریکایی ، سلاح های هایپرسونیک و بسیار پرتحرک خود را بهبود می بخشد. بنابراین ، تا حدی ثبات استراتژیک خود را در روابط با ایالات متحده تضمین می نماید. به گفته سرویس تحقیقات کنگره ، زیرکن تا سال 2023 به بهره برداری می رسد.

نیروی هوایی ایالات متحده به همراه لاکهید مارتین در حال فراوری هواگردهای هایپرسونیک هستند و اداره تحقیقات و توسعه پیشرفته دفاعی وزارت دفاع ایالات متحده در حال ساخت موتورهای مربوطه برای آنها است ، اگرچه آنها این پیشرفت ها را در سال های 2010 تا 2010 متوقف کردند. به گفته این نشریه آمریکایی، این گامی در جهت درست است، این رسانه امیدوار است که خیلی دیر نشده باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 مرداد 1400 بروزرسانی: 28 مرداد 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 193

به "رهگیری موشک تازه روسیه، توقف گلوله با دست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهگیری موشک تازه روسیه، توقف گلوله با دست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید