اولین تصویر جیمز وب از حلقه های نپتون

به گزارش زعفران، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در جدیدترین دستاورد خود تصویری از سیاره نپتون را به ثبت رسانده که بهترین جزئیات جو، قمر ها و حلقه های این غول یخی را در طول موج های فروسرخ نشان می دهد.

اولین تصویر جیمز وب از حلقه های نپتون

به گزارش خبرنگاران به نقل از rahnamato، برخی از جزئیات این تصویر بسیار شگفت انگیز هستند؛ به عنوان مثال، نوار های غبار بسیار کمرنگی که نپتون را احاطه کرده اند و از زمان عبور کاوشگر وویجر 2 در سال 1989 دیده نشده بودند، با این تصویر بار دیگر آشکار شد.

هیدی همل، ستاره شناس و دانشمند میان رشته ای در تیم JWST (جیمز وب) که متخصص نپتون است، امروز (21 سپتامبر) در یک کنفرانس خبری گفت: سه دهه از آخرین باری که آن نوار های غبارآلود و کم رنگ را دیدیم می گذرد، و این اولین بار است که آن ها را در مادون قرمز می بینیم. در این تصویر حلقه های درخشان نپتون با وضوح بیشتری خودنمایی می کنند.

نپتون به علت وجود متان در اتمسفر خود، در تصاویر نور مرئی به صورت یک نقطه آبی دیده می شود. اما تصویر دوربین مادون قرمز NIRCam جیمز وب، صفحه سیاره را با رنگ های مرواریدی سفید نشان می دهد. همچنین ابر های یخ متان در ارتفاع بالا را به صورت رگه ها و نقاط روشن می توان دید. به عبارت دیگر، نوار پیوسته ای از ابر های عرض جغرافیایی بالا را می توان در اطراف گرداب در قطب جنوبی نپتون مشاهده کرد.

همچنین خط نازکی از روشنایی در خط استوا وجود دارد که به گفته تیم JWST می تواند نشانه ای بصری از گردش جوی باشد که باد ها و طوفان های نپتون را نیرو می دهد. این جریان گرم در طول موج های فروسرخ درخشش بیشتری دارد.

تصویر کامل جیمز وب همچنین هفت قمر از 14 قمر شناخته شده نپتون را نشان می دهد، از جمله یک نقطه درخشان نورانی که بزرگترین قمر نپتون، تریتون است. (اخترشناسان گمان می کنند که تریتون در واقع یک دنیای یخی از کمربند کویپر منظومه شمسی است که از طریق میدان گرانشی نپتون گرفته شده است.)

منبع: فرارو
انتشار: 4 مهر 1401 بروزرسانی: 4 مهر 1401 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 574

به "اولین تصویر جیمز وب از حلقه های نپتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین تصویر جیمز وب از حلقه های نپتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید