ویژگی های اصلی استایل اسکاندیناوی در طراحی داخلی چیست؟

به گزارش زعفران، دیوارهای سفید، کف چوبی، مبلمان مدرن و طراحی مینیمالیستی همگی از ویژگی های شاخص زیبایی شناسی به سبک اسکاندیناوی هستند. استایل اسکاندیناوی بیش از مبلمانی که از برندهای مطرح خریداری می کنید، از تأثیرات موسوم به نوردیک نشأت گرفته و در آثار مجموعه ای از معماران و طراحان با استعداد اسکاندیناوی همانند آلوار آلتو، هانس وگنر، آرنه یاکوبسن، ارو آرنیو و اینگوار کامپراد ادامه یافته است. در این مقاله، با استایل اسکاندیناوی و روش طراحی داخلی به این سبک آشنا می شوید.

ویژگی های اصلی استایل اسکاندیناوی در طراحی داخلی چیست؟

منظور از استایل اسکاندیناوی چیست؟

استایل اسکاندیناوی یک جنبش دکوراسیون و طراحی داخلی است که سادگی مینیمالیسم و تُن های خنثی سبک مدرن را با طراحی کاربردی ترکیب می نماید. در این سبک از طراحی، زیبایی به خاطر زیبایی کنار گذاشته نمی گردد، بلکه عناصر زیبا را در کاربردی بودن هر جزء از دکوراسیون ترکیب می گردد. طراحی به سبک اسکاندیناوی هم تمیز و دنج است و هم روشنی و فضای رمانتیک را در خود دارد. به ویژه که هرچه به سمت زمستان پیش برویم، عناصر طراحی به سبک هوگه هم در آن ترکیب می شوند.

سبک هوگه استایلی دانمارکی برای طراحی داخلی است که در آن چیدمان طوری طراحی می گردد که در زمستان های طولانی و تاریک فضایی دنج، آرام و نسبتا روشن وجود داشته باشد. اساس سبک هوگه کاهش سرعت زندگی، در کنار عزیزان نشستن و رسیدن به آرامش و خوشبختی است.

کدام کشورها کشورهای اسکاندیناوی محسوب می شوند؟

برای اینکه استایل اسکاندیناوی و حال و هوای آن را بهتر بشناسید، باید با کشورهایی که این سبک از آن ها آغاز شده آشنا شوید. به طور کلی، اسکاندیناوی به کشورهای شمال اروپا یعنی نروژ، سوئد و دانمارک گفته می گردد. البته، کشورهای فنلاند و ایسلند از نظر جغرافیایی جزو کشورهای منطقه اسکاندیناوی محسوب نمی شوند اما این کشورها اغلب به علت شباهت های فرهنگی و زیبایی شناختی به عنوان بخشی از کشورهای مبدأ استایل اسکاندیناوی در نظر گرفته می شوند.

همه کشورهایی که جزو کشورهای اسکاندیناوی محسوب می شوند، زمستان های طولانی و تاریک و منظره ها طبیعی خیره نماینده دارند. این مواهب طبیعی هم الهام بخش سبک اسکاندیناوی شده اند. خطوط صاف و تمیز و پالت های رنگی خنثی که به محیط اطراف این خطوط منظم متصل می شوند، به همراه تأکید بر دنج و راحتی فضای داخلی خانه در اعماق زمستان جزو عناصر اصلی هستند که از این مواهب طبیعی الهام گرفته اند.

ویژگی های اصلی سبک اسکاندیناوی

استایل اسکاندیناوی ساده، تمیز و دنج است. این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی و معماری به وسیله رنگ های خنثی و حال و هوای چوبی به طبیعت گره می خورد. در استایل اسکاندیناوی، کارایی و زیبایی با یکدیگر ترکیب می شوند، به مینیمالیسم نزدیک می شوند و در عین حال، روش های طراحی را که عمدتا ارزش زیبایی شناختی دارند، می پذیرد.

اگر وارد اتاق یا خانه ای شوید که طراحی آن به سبک اسکاندیناوی است، 6 عنصر بیش از همه نظر شما را به خود جلب خواهند کرد. این عناصر عبارت اند از:

  • رنگ های خنثی: رنگ های روشن و مطبوع را در فضاهای اسکاندیناوی پیدا خواهید کرد. رنگ هایی که در چیدمان اسکاندیناوی بیش از همه نظر شما را به خود جلب می نمایند، رنگ های سفید، کرم یا عاجی، خاکستری، خرمایی و سایه های روشن و گرم هستند.
  • مواد طبیعی: اساس و زیربنای استایل اسکاندیناوی چوب است. طرح های به کار رفته در این سبک از طراحی اغلب چوبی سبک و روشن مانند چوب درختان زبان گنجشک، راش یا کاج هستند. برای اینکه حال و هوای این سبک را بهتر درک کنید، طرح های چوبی گرم و سبک را در کنار پارچه های نرم و خنثی تصور کنید.
  • نور: در سبک اسکاندیناوی، جریان نور طبیعی در طول روز به وسیله پنجر های بدون تزئینات همه جا را روشن می نماید. در شب های سرد و زمستانی هم درخشش گرم شمع ها و لامپ ها به هر جایی روشنی می بخشند.
  • مینیمالیسم: در استایل اسکاندیناوی عناصری به کار می روند که صرفا زیبا هستند اما در این روش طراحی داخلی محدودیت وجود دارد. از نظر سبک اسکاندیناوی، یک فضای تمیز و بدون شلوغی ایده آل است.
  • بافت: در میان تمام رنگ های خنثی و چوب های طبیعی، تمرکز بر بافت های طبیعی و ارگانیک است. از بافتنی های دنج گرفته تا پوست گوسفند و پشم، همه هم جذابیت و هم گرمای واقعی را به فضا می بخشند.
  • مبلمان با خطوط منظم: مبلمانی که به سبک اسکاندیناوی طراحی شده اند، چه منحنی و چه صاف باشند، خطوط منظم و کاربردی بدون تزئینات اضافی دارند.

تاریخچه سبک اسکاندیناوی

در اوایل قرن بیستم، مدرنیسم در همه جا جوانه زد و از ترس تسخیر ماشین ها در تمام جنبه های زندگی، با درخواستی پرشور برای بازگشت به طبیعت خود را نشان داد. نهضت هنر نو یا نوو هم در همین زمان ظهور کرد. در هنر نو، هنرهای تزئینی طراحی داخلی و بعلاوه هنرهای زیبا و معماری پذیرفته شدند. این سبک هنری طرح های الهام گرفته از طبیعت را شامل می شد که خطوط ارگانیک، منحنی، الگوهای پیچیده و رنگ های خاکی و غنی بودند.

در سال 1925 میلادی، سبک آرت نوو جای خود را به طرح های طلاکاری شده و از نظر بصری خیره نماینده آرت دکو داد. این سبک هنری تا سرانجام دوران رکود بزرگ پایدار ماند. پس از جنگ دنیای دوم، ایده های اجتماعی تازه در اروپا توسعه یافتند و در طراحی دکوراسیون داخلی هم قراردادهای اجتماعی قدیمی تر مربوط به زیبایی و جایگاه اجتماعی زیر و رو شدند. زیبایی، که زمانی مختص افراد ثروتمند بود، و کارایی که همه به آن احتیاج داشتند، با یکدیگر ترکیب شدند و محصولاتی با این دو ویژگی در دسترس همه قرار گرفتند. در همان زمان یعنی سال های پس از جنگ دنیای دوم، ملت های اسکاندیناوی با یکدیگر متحد شدند. این موضوع بیش از همه خود را در حوزه معماری و طراحی داخلی نشان داد. در طول دهه 1940، در پی تشکیل مجموعه ای از کنفرانس ها در شهرهای اسکاندیناوی، کم کم یک جنبش طراحی داخلی شکل گرفت.

در این سبک تازه از طراحی، زیبایی، سادگی و کارایی با یکدیگر ترکیب شدند. در نهایت، در دهه 1950، یک سبک طراحی معین آغاز به شکل گیری کرد. سبک مدرن در اواسط این قرن به شدت متأثر از ظاهر طراحی اسکاندیناوی بود و بیشتر چیدمان مبلمان آن بی نظم و ساده بود و به کل فضا احساسی دنج و بامفهوم می داد که در دانمارکی به عنوان سبک هوگه شناخته می گردد.

یکی از اولین گام های مهم برای شناخت استایل اسکاندیناوی در سطح گسترده، با تأسیس و نام گذاری جایزه لونینگ رخ داد این جایزه به عنوان جایزه نوبل در سبک طراحی اسکاندیناوی شناخته می گردد. این جایزه به نام فردریک لونینگ، واردنماینده طرح های دانمارکی مقیم نیویورک، نام گذاری شد و برای اولین بار در سال 1951 و پس از آن هر سال تا سال 1970 اهدا شد. اندکی پس از تأسیس این جایزه، طراحی اسکاندیناویایی در مسابقه مجله خانه زیبا به سردبیری الیزابت گوردون برنده شد. به این ترتیب، دکوراسیون و معماری اسکاندیناوی در آمریکا به یک نام آشنا تبدیل شد.

چرا استایل اسکاندیناوی سبکی محبوب است؟

طبیعت انسان ها طوری است که به سمت پالت های رنگی ارگانیک، طرح های آرامش بخش و مرتبط با طبیعت جذب می شوند. به همین علت، طراحی اسکاندیناوی برای دهه ها محبوبیت خود را حفظ نموده است. در حال حاضر، استایل اسکاندیناوی به عنوان یک جنبش طراحی جاودانه شناخته می گردد که افراد از هر نسلی به آن علاقه دارند. دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی بر کارایی و مینیمالیسم تمرکز دارد و سبک زندگی ساده آن به افراد احساس امنیت و آرامش می دهد.

چگونه خانه ای به سبک اسکاندیناوی طراحی کنیم؟

برای اینکه چیدمان خانه را به سبک اسکاندیناوی طراحی کنید، باید قواعد خاص این سبک را رعایت کنید. در ادامه، مهم ترین قواعد استایل اسکاندیناوی را می خوانید.

رنگ های سبک اسکاندیناوی را به کار ببرید

همان طور که شرح دادیم، در استایل اسکاندیناوی از رنگ های خاصی استفاده می گردد. در این سبک، بیشتر رنگ های خنثی مانند سفید، کرمی، خاکستری را در کنار سایه هایی از چوب روشن خواهید دید. بااین حال، برای انتخاب اثاثیه و طراحی رنگ های خانه ای به سبک اسکاندیناوی می توانید از رنگ های خاکی روشن و ملایم مانند قهوه ای متمایل به قرمز یا سبز مایل به خاکستری هم بهره ببرید.

مبلمان را به سبک اسکاندیناوی انتخاب کنید

طراحی مبلمان به سبک اسکاندیناوی مینیمالیستی است. در این مبلمان معمولا خطوط منظم و سایه های روشن و دلنشین به چشم می خورند. این طرح ها اغلب در کنار طرح های چوبی روشن و براق با روکش های سفید به فضای اطراف ظاهری زیبا و تمیز می بخشند. خطوط ساده به کار رفته در طراحی این مبلمان تزئیناتی اندک دارد.

البته، بدون توجه به لوازم و مبلمان برند ایکیا نمی توانید حال و هوای مبلمان اسکاندیناوی را درک کنید. این برند نمادین مبلمان سوئدی در سال 1953 آغاز به کار کرد و طراحی ساده و مینیمالیستی استایل اسکاندیناوی را با قیمتی ارزان برای عموم به ارمغان آورد. این برند هنوز هم یکی از پرطرفدارترین برندهای دنیا برای خرید وسایل دکوراسیون منزل با الهام از سبک اسکاندیناوی است. علاوه براین، تأثیر صندلی های چوبی منحنی معروف آلوار آلتو، طراح فنلاندی و صندلی های آرنه جاکوبسون تا به امروز هنوز هم محسوس است.

دکوراسیون را به سبک اسکاندیناوی طراحی کنید

قاعده کلی در طرحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی تمرکز بر کارایی است. بااین حال، باید لوازم کاربردی دکوراسیون را طوری انتخاب کنید که در کنار یکدیگر زیبا و دنج به نظر برسند. قرار نیست لوازم و وسایلی که انتخاب می کنید، در خانه شما زیاد به چشم بیایند اما یک میز عسلی چوبی، یک گیاه سبز پرجنب وجوش یا یک گلدان براق و مجسمه می توانند فضای اتاق شما را تکمیل نمایند. نکته مهم برای انتخاب وسایل دکوری در این سبک این است که از این وسایل به صورت راهبردی و تا میزان ای که فضایی ساده را زنده نمایند، استفاده گردد.

رنگ دیوارها را روشن نگه دارید

در طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی، باید همه چیز از جمله رنگ ها را در تعادل نگه دارید. اگر مطمئن نیستید که کدام یک از رنگ های خنثی برای دیوارهای شما مناسب هستند یا طراحی خانه باید مینیمال باشد یا به اثاثیه بیشتری احتیاج دارید، تعادل برقرار کنید. یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد تعادل در فضای طراحی شده به سبک اسکاندیناوی این است که دیوارها را با رنگ ملایم مایل به سفید یا کرم رنگ کنید. مهم نیست که برای رنگ کردن دیوارها چقدر هزینه می کنید یا خانه شما بزرگ است یا کوچک، به هرحال، کوشش کنید دیوارها را به رنگی روشن دربیاورید. اگر دیوارها رنگی تیره دارند، آن ها را با رنگ های روشن رنگ آمیزی کنید.

از آثار هنری چندمنظوره و رنگارنگ بهره ببرید

آثار هنری رنگارنگ به ندرت در استایل اسکاندیناوی دیده می شوند اما اگر هم این عناصر تزئینی در این سبک به کار روند، اغلب چندمنظوره هستند. به عنوان مثال، در اتاق ناهارخوری، از مبلمانی ساده استفاده می گردد و روبه روی میز و صندلی ها تابلوهایی با طرح های چاپی از گیاهان نصب می گردد. به این ترتیب، هم از رنگ سبز مورد نظر استایل اسکاندیناوی استفاده می نمایند و هم یک عنصر تزئینی به این اتاق اضافه می گردد.

دنج بودن فضای خانه و اتاق ها را در اولویت بگذارید

مردم کشورهای اسکاندیناوی همیشه کوشش می نمایند تا فضای زندگی خود را تا حد ممکن دنج و راحت طراحی نمایند. در این فضای گرم و صمیمی، وسایل چوبی به سمت پنجره راهنمایی می شوند تا نور طبیعی آن ها را فرا بگیرد. پرده ها نیز فضای خواب و نشیمن را جدا می نمایند تا خانه آرامش بیشتری داشته باشد.

اثاثیه را طوری بچینید که شومینه در گوشه قرار بگیرد

خانه های مردم اسکاندیناوی به داشتن شومینه ای در کنج اتاق معروفیت دارند. در واقع، شومینه در این خانه ها به جای مرکز در کنج اتاق قرار می گیرد. بنابراین، چیدمان صندلی ها و مبلمان بر این اساس طراحی می گردد. صندلی های کوچک تر به شومینه نزدیک تر می شوند و مبل ها معمولا در وسط اتاق قرار می گیرند تا در پشت آن ها فضایی برای رفت و آمد وجود داشته باشد.

برای طراحی ملافه ها چند پارچه را ترکیب کنید

سوئدی ها و دانمارکی ها در طراحی ملافه ها و روکش مبلمان با چند پارچه مهارت خاصی دارند. آن ها معمولا از ملافه های کتانی، پتوهای پشمی و مجموعه ای از کوسن های کوچک اغلب در رنگ های ملایم تر استفاده می نمایند. نورپردازی نمادین در اتاق های خواب اسکاندیناوی هم به سبک خاصی است. در این اتاق ها اغلب از وسایل سقفی و چراغ خواب برای طراحی استفاده می گردد.

سبک های دکوراسیون را با یکدیگر ترکیب کنید

اگرچه طراحی فضای داخلی به سبک اسکاندیناوی بیشتر به دکوراسیون مدرن شباهت دارد اما اغلب ترکیبی از دوره ها و سبک ها را به نمایش می گذارد تا فضایی لایه لایه و دنج ایجاد کند. به طور مثال، در اتاق ناهارخوری طراحی شده به سبک اسکاندیناوی، تابلوهای نقاشی رنگ روغن در قاب های طلاکاری شده پرزرق وبرق در بالای چند کوزه سفال گری آویزان می گردد. بالای یک میز ناهارخوری به رنگ مشکی تیره هم یک لوستر با طرح صنعتی آویزان می گردد.

کلام آخر

استایل اسکاندیناوی نوعی سبک طراحی داخلی است که فضایی گرم و صمیمی دارد. این سبک طراحی به نام مردمی نام گذاری شده که در زمستان های طولانی و سرد در خانه های گرم خود پذیرای مهمانان می شوند. شما هم برای اینکه خانه ای گرم و دنج داشته باشید، می توانید این روش چیدمان را برای خانه خود به کار ببرید.

منبع: thespruc

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1403 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 738

به "ویژگی های اصلی استایل اسکاندیناوی در طراحی داخلی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های اصلی استایل اسکاندیناوی در طراحی داخلی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید