بازیگر خورشید: قبلا قلیان می کشیدم، الان کتاب می خوانم

به گزارش زعفران، ایرنا/ بازیگر نوجوان فیلم خورشید و برنده جایزه بهترین بازیگر جوان جشنواره فیلم ونیز در سال 2020، گفت: بعد از بازی در فیلم خورشید ساخته مجید مجیدی یک روح الله دیگری شده ام. قبلا قلیان می کشیدم ولی الان کتاب می خوانم. انگار از نو متولد شده ام.

بازیگر خورشید: قبلا قلیان می کشیدم، الان کتاب می خوانم

روح الله زمانی متولد سال 1384 بازیگر نوجوان ایرانی است که در نخستین تجربه بازیگری خود در فیلم خورشید ساخته مجید مجیدی جلوی دوربین رفت و توانست با بازی درخشانش نظر مثبت اهالی رسانه و منتقدان را به خود جلب کند. مجیدی بازیگران فیلمش را از میان بچه هایی که در خیابان دستفروشی می کردند انتخاب کرد. روح الله یکی از آن بچه ها بود که از دستفروشی بود که به بازیگری رسید.

او با بازی درخشان خود در فیلم خورشید پیروز شد نام بهترین بازیگر جوان جشنواره فیلم ونیز در سال 2020 را به خوداختصاص دهد.

روح الله زمانی بعد از بازی در فیلم خورشید چه تغییراتی کرده است؟

بعد از خورشید یک روح الله دیگری شده ام. انگار از نو متولد شده ام. قبلا قلیان می کشیدم؛ الان کتاب می خوانم.

چه کتابی می خوانی؟

کتاب شازده کوچولو را الان دارم می خوانم. ساعت 4 صبح امروز 20 صفحه اش را خواندم. این کتاب خیلی به من کمک کرد. خیلی چیزها یاد گرفتم. یک نفر در یکی از کتابفروشی های خیابان انقلاب با من رفیق است. کتاب های قدیمی می فروشد. او این کتاب را به من معرفی کرد. گفت کتاب خواندن را از شازده کوچولو شروع کن.

اوضاع درسی ات چطور است؟

درس و مشقم را دارم ادامه می دهم. تا هشتم خوانده بودم. ولی سر کلاس معمولا خواب بودم. یک سال مدرسه نرفتم. الان کلاس نهم هستم. دوست دارم در سینما یک جایی داشته باشم. دوست دارم وقتی بازی می کنم، بتوانم خودم چهار کلمه به دیالوگ ها اضافه کنم. اگر کسی در سینما بی سواد باشد زمین می خورد. من اگر باسواد بشوم بهتر بازی می کنم. گری مک کندری، کارگردان سینما می گوید می شود سینما را در یکی دو هفته یاد گرفت. ولی برای کامل یاد گرفتن باید یک عمر در سینما تلاش کنی.

بعد از بازی در فیلم خورشید چه فیلم هایی دیدی؟

فیلم های تی تی، شنای پروانه، صحنه زنی را دیدم. فیلم بدوک آقای مجیدی را دیدم و گریه کردم.

درباره این فیلم ها می توانی نظرت را بگویی؟

بازیگری سواد می خواهد. من الان وقتی یک فیلمی می بینم، آن را درک می کنم. ولی نمی توانم منظورم را برسانم. باید علم تحلیل کردن داشته باشی.

فیلم خورشید را کسی که سواد داشته باشد می فهمد. مردم باید از خودشان بپرسند چه چیزی باعث شده این بچه های کار به این روز بیفتند؟ خودم به آقای مجیدی گفتم نمی دانم چرا بعضی ها شخصیت علی فیلم خورشید را درک نمی کنند. اگر من بودم بیشتر از او زمین را می کندم.

قبل از خورشید چه فیلم هایی را دیدی؟

اصلا در خانه مان تلویزیون نداشتیم که بخواهم فیلم ببینم. اولین فیلمی که در سینما دیدم خاله سوسکه بود.

از این که نتوانستی به جشنواره ونیز بروی ناراحتی؟

چون کرونا گرفتم، نشد بروم. خیلی بدشانس بودم. من حتی از نظر اکران فیلم خورشید هم بدشانس بودم. فیلم خورشید باید در سینماهای خودمان بیشتر دیده می شد. اگر این فیلم دیده می شد، شرایط بچه ها کار خیلی بهتر می شد. من از این ناراحتم. کرونا سینمای ایران را به کما برد.

بعد از فیلم خورشید در چه فیلم ها و سریال هایی بازی کردی؟

در شهیدان باکری نقش یکی از رزمندگان نوجوان را بازی کردم. این رزمنده در عملیات خیبر کنار شهید حمید باکری حضور داشته. آقای هادی حجازی فر کارگردان این سریال هستند. من اجازه ندارم داستان سریال را لو بدهم.

برای فیلم خانم پوران درخشنده هم تست دادم. فیلم هیس پسرها فریاد نمی زنند به خاطر کرونا ساخته نشد. خانم درخشند از بازی من خوشش آمد. ولی فیلمنامه را نخواندم.

از بچه هایی که در خورشید با تو همبازی بودند خبری داری؟

یکی از بچه ها با وجود این که احتیاج به پول دارد، دیگر کار نمی کند. دارد کلاس تئاتر می رود. یک استادی هست که به همه بچه ها به صورت رایگان آموزش می دهد. از شمیلا شیرزاد خبری ندارم. مانی غفوری که جزو 4 تا پسر بود گفت من به فوتبال بیشتر از سینما علاقه دارم. می خواهم فوتبالیست شوم. من هم به او گفتم پسر خوب تو حتما استعدادی داشتی که آقای مجیدی تو را انتخاب کرده است.

با درآمد بازیگری ات چه کار کردی؟

دستمزدی را که از خورشید گرفتم به مادرم دادم.

خانواده تان چند نفره است؟

سه نفر هستیم. پدرم کارگر است. خواهر و برادر ندارم. تک فرزند هستم.

با دوستان قدیمی ات که بچه های کار بودند در ارتباط هستی؟

با بچه های مولوی ارتباط دارم. آشغال جمع می کنند. زباله گرد هستند. بعضی هایشان دزدی می کنند. من توانستم به آنها با مشت و لگد بفهمانم که دزدی کار خوبی نیست.

روش دزدی شان چطور است؟

مثلا مشمای سیاه با خودشان داخل کفش فروشی می برند. کفش ها را می ریزند داخل مشما و فرار می کنند.

خودت زمانی که کودک کار بودی چه چیزی می فروختی؟

باربری می کردم. به مغازه دارها می گفتم اگر باری دارید من جابجا می کنم. نزدیک عید که می شد مار و لاکپشت می فروختم. نزدیک چهارشنبه سوری در محله بریانک مواد منفجره می فروختم. با دوچرخه تراکت پخش می کردم.

در سریال ملکه گدایان می بینیم که بچه ها کار باند دارند و برای رئیس باند کار می کنند. این تصویری که سریال نشان می دهد درست است؟

همه بچه ها کار این طوری نیستند. از هر صد نفر کودک کار 20 تایشان مال باند هستند. بقیه آزاد کار می کنند. خیلی از دوستان من در باند نبودند و شب گرسنه می خوابیدند. اگر باندی داشتند حتما رئیس باند یک شامی به آنها می داد که سیر بشوند.

به نام حرف آخر اگر چیزی به جای مانده بگو.

بعضی ها به من می گویند آقا روح الله دو سال دیگر که خیلی معروف شدی، ما را تحویل بگیری. تقصیر بازیگران است که بعضی وقت ها خودشان را می گیرند. من اگر معروف بشوم اصلا مغرور نمی شوم. اگر کسی معرفت داشته باشد، دنیا را که به او بدهی هیچ تغییری نمی کند.

منبع: همگردی
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 158

به "بازیگر خورشید: قبلا قلیان می کشیدم، الان کتاب می خوانم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگر خورشید: قبلا قلیان می کشیدم، الان کتاب می خوانم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید