تحقق متاورس نیازمند سرمایه گذاری در زیرساخت های مخابراتی است

به گزارش زعفران، اولین همایش ملی متاورس؛ دنیایی دیگر به همت اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران برگزار گردید. در این نشست ضمن تشریح ابعاد و زوایای این فضا، بر حاکمیت خاص آن اشاره شد.

تحقق متاورس نیازمند سرمایه گذاری در زیرساخت های مخابراتی است

سادینا آبایی، نایب رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرنمایندگان صنعت مخابرات ایران، در این مراسم فضا متاورس را بر پایه بلاک چین و تفکرات آن توصیف کرد و گفت: این فضا حاکمیت گریز است و اگر دولت ها در آن وارد نشوند، می توانند موانعی برای حضور افراد در فضای متاورسی باشند. در این راستا باید سیاست های حضور در متاورس را مشخص کنیم، زیرا کنترل این فضا از دست دولت خارج است و حاکمیت خاص خود را می طلبد.

این فعال مالی تاکید نمود: تکنولوژی های نو مانند متاورس، افراد نو را می طلبد و فهم آن باید برای همه فراهم گردد تا همه با این فضای نو ارتباط بگیرند.

متاورس در آینده نزدیک برای بیشتریت مردم اهمیت ویژه ای خواهد داشت

داود ادیب، رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرنمایندگان صنعت مخابرات ایران، با بیان اینکه متاورس همانند تکنولوژی های قدیمی که امروز فراگیر شده اند، به سرعت در حال توسعه و تکامل است، گفت: به زودی این پدیده نوظهور، به عنوان زیربنای تعاملات بین انسان ها و ماشین ها شناخته شده و به عنوان یکی از زیرسیستم های انقلاب صنعتی پنجم، ساختار تعاملات بشری را تغییر و تعریف نوی از دنیا فرازمینی به وجود می آورد. در این راستا همه کشورهای پیشرفته در کوشش هستند به عنوان رهبران این حوزه چارچوبی را برای مشخص الگوریتم ها و قوانین مربوط به متاورس تعریف و این قوانین را برای استفاده جمعی در دنیای دیگر، نهادینه نمایند.

این فعال صنعت مخابرات جنبه های منفی و نامطلوب فضای متاورس را از دست دادن زمان، ناتوانی در تشخیص دنیا مجازی و واقعی، اعتیاد عمومی و مسائل مرتبط با امنیت اطلاعات دانست و ادامه داد: این جنبه های منفی را می توان به عنوان مسائل عمومی تمام فناوری های نوظهور از قبیل کامپیوتر، اینترنت و تلفن های هوشمند بیان کرد که در سال های پیشین همه ما آنها را با یک فرایند زمانی متفاوت تجربه نموده ایم.

او اهمیتی که در آینده برای متاورس قائل خواهیم بود را امری بدیهی توصیف کرد و اضافه نمود: در آینده نزدیک، این فناوری و استفاده از آن فراگیر شده و حالت عادی به خود می گیرد، همان طوری که در سال های اخیر دیدیم بیشتر فناوری های پیچیده و نو، همگانی شدند و حتی بچه ها خردسال هم به استفاده از آنها پرداختند. باید بپذیریم که همسویی با فناوری های پیشرفته لازمه توسعه است.

ادیب توجه به زیرساخت های ورود به انقلاب صنعتی پنجم و بعلاوه انقلاب های بعدی را ضروری خواند و تاکید نمود: اگر از امروز آماده پذیرش متاورس نشویم، راه دشواری در همگام شدن با عناصر دنیا نوظهور، کسب وکارهای نو، بهداشت و توسعه پایدار در آینده نزدیک خواهیم داشت.

هم افزایی با فعالان موثر در تکنولوژی متاورس ضروری است

فریبرز نژاد دادگر، دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادرنمایندگان صنعت مخابرات ایران نیز هم افزایی با فعالان موثر در تکنولوژی متاورس را مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر به سال های گذشته برگردیم، مسائلی را در زمینه اینترنت و فضای مجازی داشته ایم و اگر اعمال نظر تشکل ها نبود، ممکن بود این مسائل به صورت حادتری اتفاق افتند. به همین دلیل اگر بحث متاورس را انتخاب نموده ایم به این علت است که هم افزایی و هم اندیشی با شرکت ها و فعالان موثر در این تکنولوژی داشته باشیم و جمع بندی آن را به گوش حاکمیت و دولت ها برسانیم.

انتخاب مدیرانی با علم به متاورس برای موفقیت در این حوزه ضروری است

مهدی مالی، رئیس مرکز شتابدهی صادرات اتاق ایران از مقابله حاکمیت با تکنولوژی های نوی که وارد کشور می گردد، سخن گفت و اتاق را بزرگ ترین حامی در این حوزه معرفی کرد.

به اعتقاد او ابتدا باید بسنجیم که با قوانین جاری کشور چگونه باید برخورد کنیم که در آینده این تکنولوژی به عنوان آسیب شناخته نگردد. در این راستا باید سمینار هایی با موضوع برطرف موانع متاورس تشکیل گردد.

مالی از آمادگی مرکز شتابدهی صادرات اتاق ایران برای ترویج این فرهنگ اطلاع داد و گفت: باید پیش از هر چیز از حاکمیت برای ترویج این فضا و ابعاد آن استفاده کنیم تا در آینده دچار مشکل و محدودیت در ان نشویم.

او متاورس را عالمی نو در حوزه تکنولوژی برشمرد که دانش افراد فعال در آن ناقص است و مهم ترین نکته ای که در ابتدا باید به آن توجه کرد، انتخاب مدیران با علم به این موضوع و استفاده از بدنه کارشناسی است.

رئیس مرکز شتابدهی صادرات اتاق ایران، اضافه نمود: متاورس حتی می تواند در بحث فرهنگ، سیاست، آموزش و غیره پررنگ باشد؛ اما تا زمانی که مدیران اندیشمند نداشته باشیم این اتفاق بزرگ در کشور نخواهد افتاد. در همین حال باید مدیرانی حتی از بخش خصوصی انتخاب شوند تا فرایند این فرایند سرعت گیرد.

برای تحقق متاورس، سرمایه گذاری در زیرساخت های مخابراتی ضروری است

علی اصغر انصاری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات، هم در این همایش با بیان اینکه متاورس خود یک زیرساخت است، گفت: متاورس یک دنیای نو، یک اپلیکیشن بر روی سرویس یا یک بازی نو نیست، بلکه نسل بعدی یا نسخه بعدی اینترنت است که تجربه را برای دیوایس های مختلف time پشتیبانی می نماید.

او اظهار داشت: متاورس از دید شرکت های مخابراتی، جبران نماینده سرمایه گذاری مخابرات برای توسعه 5G است و این شرکت ها از واقعیت اضافه نموده و دنیای دیجیتال می توانند به عنوان ابزارهای کلیدی برای بازگشت سرمایه صرف شده روی شبکه های فوق سریع 5G استفاده نمایند.

به اعتقاد انصاری اگر قرار باشد متاورس تحقق پیدا کند، سرمایه گذاری های قابل توجهی در زیرساخت های مخابراتی ضروری است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: درحال حاضر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات مطالعات اولیه ای روی چالش ها و فرصت های متاورس و الزامات آن در حوزه های فنی و رگولاتوری شروع نموده است و این فرایند ادامه دارد.

متاورس، فضایی بدون محدودیت و محرومیت است

حسین اسلامی، رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران نیز متاورس را فضایی بدون محدودیت و محرومیت توصیف و توضیح داد: بدون شک استفاده از این فضا با استقبال روبرو خواهد شد و هر چقدر به این فضا نزدیک تر شویم، تنظیم گری نیز قوی تر خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 470

به "تحقق متاورس نیازمند سرمایه گذاری در زیرساخت های مخابراتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق متاورس نیازمند سرمایه گذاری در زیرساخت های مخابراتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید