شش جلد کمیاب از نخستین نسخه های مجموعه نمایشنامه های شکسپیر به نمایش گذاشته خواهد شد

به گزارش زعفران، ایسنا/ براساس خبرهای بدست آمده، شش جلد کمیاب از نخستین نسخه های مجموعه نمایشنامه های شکسپیر به نمایش گذاشته خواهد شد.

شش جلد کمیاب از نخستین نسخه های مجموعه نمایشنامه های شکسپیر به نمایش گذاشته خواهد شد

نمایشگاهی شامل شش نسخه از نخستین جلدهای منتشر شده از نمایشنامه های ویلیام شکسپیر به مناسبت چهارصدمین سالگرد انتشار فولیوی یکم در سال 1623 در سالن نمایش حراجی کریستیز واقع در لندن برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه از دوم می شروع می گردد و فعالیت آن تا بیست و ششم همان ماه ادامه خواهد داشت و پس از انتها نمایشگاه این کتابها به مالکان بازگردانده خواهند شد. این نمایشگاه بزرگترین نمایش فولیوهای یکم چاپ اول در بریتانیا خواهد بود.

نخستین نسخه های فولیوی یکم به وسیله دوستان شکسپیر گردآوری شدند و هفت سال پس از درگذشت شکسپیر به چاپ رسیدند. در این نسخه ها 36 مورد از 37 نمایشنامه ای که به وسیله شکسپیر نوشته شده در قالب کمدی ، تراژدی و تاریخی منتشر شده است.

به گفته مارگارت فورد رئیس بخش بین المللی کتاب حراجی کریسیتز، اگر فولیوی یکم منتشر نمیشد به احتمال بسیار زیاد نیمی از کارنامه شکسپیر یعنی 18 نمایشنامه از جمله مکبث اکنون وجود نداشت.

طبق گفته فورد نمیتوان گفت که دقیقا چه تعداد نسخه فولیوی یکم در نوبت اول چاپ شده است اما میتوان تخمین زد 750 نسخه منتشر شده است که در این بین حدود 200 مورد از آنها به نحوی به جای مانده اند. اغلب این نسخه ها ناقص هستند اما تعدادی از نسخه های کامل فولیوی یکم هنوز وجود دارد.

در سال 2020 یک فولیوی یکم در حراجی به قیمت 9.97 میلیون دلار فروخته شد.

پنج مورد از نسخه های حاضر در این نمایشگاه از مجموعه های خصوصی و یک مورد از آنها از کتابخانه ای در لندن امانت داده شده اند.

در دوران زندگی شکسپیر نمایشنامه ها به این منظور نوشته می شدند که در تئاتر مورد استفاده قرار بگیرند و به ندرت چاپ می شدند، در نتیجه بسیاری از نمایشنامه ها گم می شدند. اما در سال 1616 میلادی یعنی همان سالی که شکسپیر در سن 52 سالگی درگذشت، بن جانسون دوست و هم حرفه او مجموعه ای از شعرها و نمایشنامه های خودش را در قالب فولیو منتشر کرد.

سه همکار شکسپیر در انجمن نمایشی مردان پادشاه گردآوری نمایشنامه های شکسپیر را شروع کردند. 18 نمایشنامه چاپ شده بود، اما 18 مورد دیگر فقط در قالب نسخه های دست نویس یا کتابهای پیش نویس وجود داشت.

این سه نفر نوشته های ویرایش شده را به یک چاپخانه بردند. در این روند اشتباهات زیادی صورت گرفت اما به علت گران بودن قیمت کاغذ این اشتباهات اصلاح نشدند.

حدود 700 تا 750 نسخه از فولیوی یکم در سال 1623 میلادی روانه بازار شد. خریدارانی که برای این مجموعه نمایشنامه ها در نظر گرفته شده بودند، علاقمندان ثروتمند و پردرایت تئاتر بودند.

منبع: همگردی
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 667

به "شش جلد کمیاب از نخستین نسخه های مجموعه نمایشنامه های شکسپیر به نمایش گذاشته خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش جلد کمیاب از نخستین نسخه های مجموعه نمایشنامه های شکسپیر به نمایش گذاشته خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید