عملکرد غیرمنتظره فلز روی در تنظیم فشار خون

به گزارش زعفران، گروهی از پژوهشگران استرالیایی و آمریکایی در آنالیز جدید خود دریافتند که فلز روی می تواند تاثیر بسیار مهمی در کنترل فشار خون داشته باشد.

عملکرد غیرمنتظره فلز روی در تنظیم فشار خون

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فلیپبرد، فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی بیماری های قلبی- عروقی و مرگ زودرس در سراسر دنیا به شمار می رود. کلید درمان بیماران مبتلا به فشار خون بالا که مشکلاتی مانند درد قفسه سینه و سکته را تجربه می نمایند، درک پیچیدگی های نحوه کار سلول ها و رگ های خونی برای کنترل فشار خون است. اهمیت پتاسیم و کلسیم در این فرآیند، شناخته شده است. یک پژوهش جدید نشان می دهد که روی نیز نقشی حیاتی در این میان دارد و جهت بالقوه ای را برای درمان فشار خون بالا ارائه می دهد.

همه عملنمودهای بدن، به شریان هایی بستگی دارد که خون غنی از اکسیژن را به مکان مورد احتیاج راهنمایی می نمایند و همچنین سلول های درون شریان ها که سرعت یا کندی حرکت خون را به سوی مقصد تعیین می نمایند. با انقباض عضلات، آنها رگ را باریک می نمایند و فشار خون را افزایش می دهند. هنگامی که عضله استراحت می نماید، شریان منبسط می گردد و فشار خون افت می نماید. اگر فشار خون بیش از اندازه پایین باشد، جریان خون برای حفظ اکسیژن و مواد مغذی بدن کافی نخواهد بود. اگر فشار خون بیش از اندازه بالا باشد، رگ های خونی در خطر آسیب دیدگی یا حتی پاره شدن قرار می گیرند.

آشنافی بتری(Ashenafi Betrie)، پژوهشگر دانشگاه ملبورن(University of Melbourne) استرالیا و از اعضای این گروه پژوهشی گفت: اکتشافات بنیادین نشان داده اند که سطح کلسیم و پتاسیم در عضلات اطراف رگ های خونی، نحوه انبساط و انقباض آنها را کنترل می نماید.

به گفته پژوهشگران، پتاسیم به تنظیم کلسیم در عضله می پردازد و کلسیم مسئولیت باریک کردن شریان هایی را برعهده دارد که فشار خون را بالا می برند و جریان خون را محدود می نمایند. سلول های دیگری مانند سلول های اندوتلیال و عصب های حسی که رگ خونی را احاطه می نمایند نیز به تنظیم کلسیم و پتاسیم در عضله شریان می پردازند.

بتری اضافه نمود: ما دریافتیم که روی نیز نقش مهمی در این میان بر عهده دارد. ما تاثیر داروهای مبتنی بر روی را بر عملکرد مغز مبتلا به آلزایمر آنالیز می کردیم که کاهش قابل توجه و غیرمنتظره فشار خون را در موش های تحت درمان با این داروها دیدیم.

این گروه پژوهشی با همکاری پژوهشگران دانشگاه ورمانت(University of Vermont) آمریکا به آنالیز در این زمینه پرداختند و دریافتند که کار هماهنگ روی با عصب های حسی، سلول های اندوتلیال و عضله شریان ها، به کاهش سطح کلسیم در عضله رگ خونی می انجامد. این کار به استراحت کردن رگ، کاهش فشار خون و افزایش جریان خون یاری می نماید. دانشمندان دریافتند که رگ های خونی مغز و قلب نسبت به رگ های خونی سایر نواحی بدن، حساسیت بیشتری در برابر روی دارند.

اسکات آیتون(Scott Ayton)، از پژوهشگران این پروژه گفت: اساسا روی، اثری معکوس بر جریان خون و فشار آن دارد. روی، اهمیت زیادی در زیست شناسی دارد و عجیب است که پژوهشگران پیش از این به آنالیز نقش روی در تنظیم فشار خون نپرداخته اند.

یک حقیقت دیگر این است که ژن های کنترل نماینده سطح روی در سلول ها، با بیماری قلبی- عروقی از جمله فشار خون بالا در ارتباط هستند و فشار خون بالا یکی از عوارض جانبی کمبود روی به شمار می رود.

پژوهشگران تاکید نموده اند که این پژوهش، به آنالیز های بیشتری احتیاج دارد.

این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 105

به "عملکرد غیرمنتظره فلز روی در تنظیم فشار خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکرد غیرمنتظره فلز روی در تنظیم فشار خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید