نحوه محاسبه سن بارداری

به گزارش زعفران، محاسبه سن بارداری میزان گیری سن بارداری و در نتیجه زمان دقیق زایمان است که معمولا از آخرین دوره قاعدگی میزان گیری میشود. این روشها شامل اضافه کردن 14 روز به مدت زمان لقاح (در صورتی که به روش لقاح خارج رحمی انجام شده باشد) است یا از طریق سونوگرافی معین میشود.

نحوه محاسبه سن بارداری

سن بارداری چیست؟

اولین باری که سراغ متخصص بروید و سونوگرافی انجام دهید با عبارت سن بارداری آشنا خواهید شد. اگر اولین بارداری شما باشد احتمالا با این عبارت آشنا نیستید. به عبارت ساده در اصل سن بارداری به طور پزشکی محاسبه میکند که شما چه مدت است که باردارید. سن بارداری معمولا به صورت هفته های بارداری محاسبه میشود و از اولین روزِ آخرین قاعدگی تان تا روزی که به پزشک مراجعه میکنید در نظر گرفته میشود. اما روشهای دیگری هم برای محاسبه سن بارداری وجود دارد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

محاسبه سن بارداری با روش LMP

محاسبه سن بارداری براساس طول جنین

محاسبه سن بارداری با میزان گیری ارتفاع رحم

محاسبه سن بارداری با آزمایش خون

محاسبه سن بارداری با سونوگرافیبدون شک بسکمک از خانمها اولین روز آخرین قاعدگی شان را به خاطر نمی آورند. در چنین مواردی چه باید کرد؟ هنگامی که برای سونوگرافی مراجعه میکنید با کمک اولتراسوند میتوان سن حاملگی را مشخص کرد. این کار با میزان گیری قطر ساک بارداری یا طول جنین انجام میگیرد. اگر کنجکاوید که بدانید در سونوگرافی چطور سن بارداری قبل از هفته ششم بارداری محاسبه میشود بهتر است به فرمول زیر نگاه کنید:

ابتدا ساک بارداری به میلی متر میزان گیری شده و سپس به 4 هفته یا 28 روز اضافه میشود. این یک برآورد کلی از سن حامگلی میدهد بنابراین برای مثال اگر ساک 5 میلی متر باشد با 28 جمع بسته میشود و مجموعا 33 روز میشود که در نهایت سن بارداری 4 هفته و 5 روز خواهد بود. اگر سونوگرافی بعد از هفته ششم بارداری باشد محاسبه فرق دارد. به طور مثال اگر ساک 21 میلی متر باشد سن بارداری 9 هفته خواهد بود. در این حالت 6 هفته به 21 روز اضافه میشود.

محاسبه سن بارداری به روش LMPچرخه حاملگی یک تقویم دایره ای کوچک است که ماشین حساب محاسبه سن بارداری هم هست. با استفاده از LMP یا آخرین دوره قاعدگی چرخه بارداری میتواند زمان زایمان را تخمین بزند. با یک حرکت ساده از LMP میتوان تاریخ زایمان را مشخص کرد. در این روش 280 روز به اولین روز آخرین قاعدگی اضافه میشود و به این ترتیب سن بارداری مشخص شده و زمان زایمان هم مشخص میشود. در صورتی که قرار باشد سن بارداری از زمان تخمک گذاری مشخص شود این زمان دو هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی خواهد بود. اما زمان دقیق تخمک گذاری مشخص نیست اما براساس آخرین قاعدگی مدت زمان بارداری 40 هفته خواهد بود. اما این مدت میتواند دو هفته خطا داشته باشد چون در چنین مواردی به تاریخی که مادر از زمان قاعدگی اش ذکر میکند اعتماد میشود.

محاسبه سن بارداری با CRL یا طول جنینطول سر تا پا یا تاج تا کفل میزان درست طول جنین است که معمولا در هفته ششم تا هفتم بارداری به دست می آید در این حالت جنین در طول محور خود میزان گیری میشود. میزان گیری CRL برای محاسبه سن بارداری معمولا در هفته هفتم تا سیزدهم دقیقتر است. تکنیک این روش شامل میزان گیری طول جنین از نوک سر تا نوک پاست. در چنین روشی جنین باید در حالت استراحت باشد و با انحنای طبیعی فرض شود. بعد از هفته 12 بارداری انحنای بیش از حد جنین ممکن است میزان CRL را کمتر نشان دهد بنابراین برآورد سن بارداری درست نباشد. مطالعات مختلف نشان میدهد که ارزیابی سن بارداری براساس طول جنین دقیق است با این حال ممکن است ± 5 تا 7 روز متغیر باشد.

محاسبه سن بارداری با میزان گیری ارتفاع رحمهدف از میزان گیری ارتفاع رحم مادر مشخص این مسئله است که آیا نوزاد در هر مرحله از بارداری رشد مناسبی دارد یا نه. ضمن آنکه به این ترتیب سن بارداری هم مشخص میشود. ارتفاع رحم با سن بارداری باید منطبق باشد. در این روش معمولا از معاینه فیزیکی استفاده میشود و پزشک با دست زدن به شکم خانم بارداری میزان، شک و ضخامت رحم را برای مشخص سن بارداری بررسی میکند.

محاسبه سن بارداری با آزمایش خوندر ابتدای بارداری معمولا پزشک آزمایش میزان گیری هورمون گنادوتروپین انسانی یا HCG میکند. در سه هفته اول بارداری میزان HCG خون خانم بارداری 5 تا 50 است. در هفته چهارم بارداری میزان این هورمون به میزان 10 تا 425 و در هفته پنجم بارداری 19 تا 7340 میرسد. میزان هورمون گنادوتروپین انسانی تا هفته دوازدهم همچنان افزایش پیدا میکند و به دلیل طیف گسترده این تغییر شاید محاسبه سن بارداری چندان ساده نباشد. بهتر است بدانید محاسبه سن بارداری براساس آزمایش HCG در بارداری چندقلویی بسیار کاربرد دارد.

محاسبه سن بارداری در روش آی وی افسن باردرای را در این روش با محاسبه روز تخمک گذاری و اضافه کردم 14 روز به آن میتوان به دست آورد. به طور مثال روزهای بازیابی نطفه در آی وی اف به اضافه 14 روز میتواند سن بارداری را با اعتبار ± یک روز مشخص کند. یا مثلا از روز لقاح مصنوعی به اضافه 14 روز سن بارداری با اعتبار ± 3 روز مشخص میشود.

محاسبه آنلاین سن بارداریعلاوه بر روشهای گفته شده بسکمک از سایت ها از جمله سایت نی نی سایت ابزار مشخص سن بارداری را به صورت الکترونیک مشخص میکند. برای استفاده از این ابزار بهتر است تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی را داشته باشید تا بتوان محاسبه درستی از سن بارداری به دست آورد.

اگر زمان آخرین قاعدگی را ندانیدمحاسبه سن بارداری زمان که چرخه قاعدگی شما منظم و به صورت 28 روزه باشد کاربرد دارد. اما در صورتی که قاعدگی شما نامنظم باشد شما تاریخ درست و دقیقی از اولین روز آخرین قاعدگی ندارد. حتی وقتی مدت زمان قاعدگی تان متنوع باشد محاسبه LMP تاریخ درستی را برای سن بارداری به شما نمیدهد. به همین دلیل در چنین مواردی اولین سونوگرافی تاریخ دقیق تری از سن بارداری به شما ارائه میدهد.

مشخص نحوه محاسبه سن بارداریبرای مشخص شدن سن بارداری بهتر است به سن نوزاد توجه کنید. زمانی که نوزادی یک ساله است او اولین سال زندگیش را تمام کرده است. این به آن معناست که او در طول دومین سال زندگیش یک ساله خواهد بود. به همین ترتیب زمانی که شما اولین هفته بارداری را پشت سر میگذارید شما یک هفته باردارید به همین دلیل در طول هفته دوم شما یک هفته باردار هستید. تمام شدن کامل هفته شما را وارد آن هفته میکند. به همین ترتیب:

اگر شما در هفته اول هستید، شما هفته صفرم بارداری هستید.

اگر شما در هفته دوم هستید، شما هفته اول بارداری هستید.

اگر شما در هفته سوم هستید، شما هفته دوم بارداری هستید.

اگر شما در هفته چهارم هستید، شما هفته سوم بارداری هستید.

اگر شما در هفته پنجم هستید، شما هفته چهارم بارداری هستید.

بارداری چقدر طول میکشد؟براساس آنکه شما بارداری را چطور محاسبه کنید میتوان گفت بارداری چقدر طول میکشد. بیشتر خانمها زمان زایمانشان را براساس اولین روز آخرین قاعدگی 40 هفته در نظر میگیرند. 40 هفته به هفته های زیر افزوده میشود:

نه ماه (هر 30 یا 31 روز)

10 ماه (هر 28 روز)

زمان زایمان چقدر دقیق است؟زمان زایمان به شما میگوید که چه زمان باید منتظر نوزادتان باشد. اما فقط 5 درصد از نوزادان در زمان مشخص شده به دنیا می آیند. بیشتر نوزادان بین هفته 37 تا 42 بارداری به دنیا می آیند. بهتر است بدانید که استفاده از روش LMP برای تخمین تاریخ زایمان ممکن است طول مدت بارداری را زیادتر از میزان واقعی برآورد کند و میتواند بیشتر از 2 هفته خطا داشته باشد.

اگر زمان زایمان تغییر کنددر صورتی که رشد جنین کمتر یا بیشتر از مرحله مشخص بارداری باشد ممکن است زمان زایمان تغییر کند. به طور کلی در صورت قاعدگی نامنظم یا بارداری در صورت مصرف قرص ضد بارداری تنها راه دقیق محاسبه سن بارداری سونوگرافی است. در این حالت طول تاج تا کفل یا همان CRL جنین میزان گرفته میشود.

پزشک تاریخ زایمان را براساس میزان گیری سونوگرافی تغییر میدهد. این اتفاق در سه ماهه اول بارداری می افتد. در سه ماهه دوم بارداری سونوگرافی دقت کمتری دارد و پزشک تاریخ را براساس آن تنظیم نخواهد کرد.

منبع: نی نی سایت

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 277

به "نحوه محاسبه سن بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه محاسبه سن بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید