آشنایی با جزیره هرمز

به گزارش زعفران، جزیره هرمز با داشتن خاک های رنگی متنوع به خصوص خاک سرخ به یکی از مجذوب کننده ترین و شگفت انگیزترین مکان های دیدنی جنوب ایران تبدیل شده است. جزیره هرمز دارای پیشینه تاریخی است، بنابراین مکان های دیدنی مختلفی از گذشته در این جزیره بر جای مانده است.

آشنایی با جزیره هرمز
ایران پهناور برای سفر و گردشگری گزینه های بسیار متنوعی را پیش روی مردم قرار می دهد. خوشبختانه در کشور ما جاذبه های گردشگری به قدری فراوان است که هر فرد با هر سلیقه ای می تواند به مکان های دیدنی موجود در کشور سفر نموده و از آن لذت ببرد. یکی از منطقه ها فوق العاده زیبا در ایران، جزیره هرمز است. متاسفانه در رسانه های اجتماعی کمتر به معرفی این مکان بکر و دیدنی و خارق العاده پرداخت می گردد. جزیره هرمز که به نام عروس سرخ پوش در جنوب کشور معروفیت دارد، از جزایر کوچک ایران واقع در استان هرمزگان است. این جزیره با داشتن رنگ های زیبا و تماشایی به میزان ای از جاذبه های طبیعی و تاریخی پر است که با وارد شدن به آن گویا وارد شهر قصه ها شده اید. مطمئناً سفر به این مکان فوق العاده زیبا یکی از خاص ترین خاطرات را برای شما رقم خواهد زد.

جزیره هرمز اغلب با خاک سرخ رنگ و شن های سفید-نقره ای موجود در ساحل آن شناخته می گردد. اما علاوه بر وجود سواحل زیبا، باید به جاذبه های تاریخی آن نیز اشاره نمود. جاذبه های دیدنی موجود در جزیره هرمز به میزان ای زیاد است که برای معرفی آن ها باید یک فهرست کامل و طولانی را ارائه کرد. در ادامه با این مکان های تاریخی بهتر آشنا می شوید.

قلعه پرتغالی هایکی از این مکان های دیدنی جزیره هرمز قلعه ساخته شده به وسیله پرتغالی هاست. در سال هایی که تنگه هرمز زیر سلطه پرتغالی ها بود، آن ها این قلعه را در مدت سی سال ساخته اند. این قلعه که در مرتفع ترین منطقه جزیره بنا شده است، دارای دیوار هایی با ضخامت سه و نیم متری است. به همین خاطر قلعه تقریبا سالم است و همچنان در آن می توان، برج های دیدبانی با ارتفاع 12 متر و توپ های جنگی را مشاهده کرد. بعلاوه در قلب این قلعه یک آب انبار وجود دارد که محل ذخیره آب باران بوده و به گونه ای ساخته شده است که آب را به سمت داخل قلعه راهنمایی کند و در جهت خود با عبور از روی خاک ها مرجان ها تصفیه گردد.

موزه نادعلیانموزه نادعلیان در یک از محله های قدیمی جزیره هرمز قرار گرفته است. موزه نادعلیان در سطح دنیا مشهور است، چراکه در آن می توانید شاهد هنر محیطی باشید. پیدایش این موزه در یک خانه مخروبه قدیمی بود که به مرور جان گرفت و با نقاشی و هنرنمایی های اجرا شده بر روی دیوار آن، چهره ای دیدنی در شهر هرمز ایجاد کرد. در این موزه بعلاوه می توان آثار هنری خلق شده به دست زنان هرمزی را مشاهده کرد.

دره سکوت و الهه نمکیکی از شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی جزیره هرمز؛ دره سکوت است. این دره از بلورهای نمکی ساخته شده است. در این دره، سکوت سنگینی وجود دارد، بعلاوه وجود نمک به ایجاد انرژی مثبت طبیعی در آن یاری نموده است. به همین خاطر بسیاری از گردشگران در آن احساس آرامش می نمایند. بعد از عبور از دره سکوت به الهه نمک می رسید که یک گنبد نمکی است و با استفاده از آب باران تراش خورده است.

غار مراقبهیکی دیگر از مکان های دیدنی جزیره هرمز، غار مراقبه واقع در غرب جزیره است. جهت عبور و رسیدن به آن در بعضی موارد سخت است و برای عبور از آن به لباس اضافه و تجهیزات روشنایی احتیاج دارید. اما تحمل سختی های جهت به تماشای زیبایی موجود در غار می ارزد.

فرش خاکی هرمزساحل وسیع جزیره هرمز محل توسعه فرش خاکی جزیره هرمز است. به عبارت دیگر بومیان هرمز طرح های زیبایی را خاک های رنگی موجود در منطقه بر روی زمین ترسیم می نمایند که اخیراً به عنوان یک جشنواره درآمده است و در زمان برگزاری آن گردشگران بسیاری به منطقه سفر می نمایند.

دره رنگین کمانیکی از شگفتی های موجود در جزیره هرمز وجود خاک های رنگی در آن است، به همین خاطر با وارد شدن به دره رنگین کمان جزیره می توان بیش از 70 طیف رنگی مختلف را مشاهده کرد. دلیل وجود این رنگ ها کانی ها و سنگ های مختلف، اکسید آهن و ترکیب رس موجود در خاک است. رنگ های آبی و صورتی نیز به دلیل ترکیبات آتش فشانی ایجاد شده اند. تماشای این چشم انداز خارق العاده و وجود یک دره با طیف رنگین کمانی احتمالاً تنها در جزیره هرمز امکان پذیر است و در هیچ کجای دنیا نمی توان مشابه آن را مشاهده کرد.

دره مجسمهیکی دیگر از جاذبه های طبیعی خارق العاده جزیره هرمز دره مجسمه است که در آن می توان مجسمه های ساخته شده به دست طبیعت را مشاهده کرد. اغلب این مجسمه ها به شکل حیوانات شکل گرفته اند. این جاذبه طبیعی گاهی ترسناک است، البته این مسئله به زاویه دید شما نیز بستگی دارد تا بتوانید اشکال را به خوبی مشاهده کنید.

ساحل سرخیکی از معروف ترین سواحل هرمز ساحل سرخ آن است. خاک این ساحل به دلیل وجود اکسید آهن در آن به رنگ سرخ درآمده است. نکته جالب و شگفت انگیز این است که این خاک خوراکی است به عبارت دیگر به راحتی می توانید آن را برداشته و بخورید. خاک این ساحل به نام ادویه گلک شناخته می گردد. جالب است بدانید تمام سواحل این جزیره نام مخصوص خود را دارند و با ویژگی خاص خود معروفیت پیدا نموده اند. برای مثال:

ساحل سرخ، تک درخت، چند درخت، سنگ مرغان و مفنق.

چشمگیرترین جاذبه موجود در جزیره هرمز، رنگ های زیبا در سواحل و تپه های رنگی آن است که سرگرمی در این منطقه ها می تواند تجربه منحصری برای گردشگران به همراه داشته باشد. علاوه بر جاذبه های گفته شده در بالا با سفر به این جزیره می توانید از امکانات قایقرانی در اطراف جزیره، دوچرخه سواری در سواحل زیبای آن و شنا و غواصی زیر آب بهره ببرید. بعلاوه تماشای گونه های مختلف جانوری بومی موجود در جزیره می تواند برای علاقه مندان بسیار مجذوب کننده باشد. عقاب ماهی گیر، لاک پشت دریایی سبز، لاک پشت پوزه عقابی، کوسه های کوچک خلیج، انواع ماهی آکواریوم، خرچنگ و صدف و انواع پردندگان مهاجر در فصل های سرد سال از جمله گونه های ناب جانوری این منطقه هستند.

غذاها و سوغاتدر این جزیره کوچک کافه یا رستوران زیادی وجود ندارد، اما تا چشم کار می نماید رستوران های محلی برای خوردن انواع غذا های محلی با ادویه خاص خود آمداه پذیرایی از گردشگران هستند. بنابراین برای صبحانه، ناهار و شام می توان از انواع غذا های محلی استفاده کرد. غذا های محلی این جزیره معمولا از صدف، میگو انواع ماهی از نوع کبابی یا قلیه ماهی است. مردم بومی جزیره هرمز یک نان مخصوص به نام تموشی دارند که برای صبحانه عالی است. در این شهر تنوع غذا ها بسیار بالاست و به احتمال زیاد از خوردن این غذا های خوشمزه سیر نخواهید شد.

صنایع دستی این شهر بیشتر شامل، کار دست زنان هرمز و اغلب سوزن دوزی است. سوغات معروف هرمز ادویه خاص آن است. بعلاوه خاک رنگی در جزیره به فروش می رسد، اما از مسافران عزیز تقاضا می کنیم، از خرید خاک رنگی جزیره خودداری نمایید تا این خاک با ارزش در این منطقه حفظ گردد و فروش آن برای همواره از رونق بیافتد. حنا گذاری یکی دیگر از هنرهای پر هوادار گردشگری است که دختران هرمز فی البداهه این کار را انجام می دهند.

راه رسیدن به هرمزبرای سفر به جزیره هرمز، ابتدا باید به بندرعباس سفر کنید. بنابراین از راه جاده، هواپیما و یا قطار خود را به بندرعباس برسانید. از بندرعباس با یک سفر کوتاه دریایی راهی جزیره فوق العاده دیدنی هرمز خواهید شد. مطمئن باشید سفر شما به این مکان شگفت انگیز یک تجربه فراموش نشدی خواهد بود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 344

به "آشنایی با جزیره هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جزیره هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید