انجام فصل دوم کاوش های باستان شناسی تپه عصر مفرغ در سردشت

به گزارش زعفران، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، انجام فصل دوم کاوش های باستان شناسی تپه عصر مفرغ در سردشت صورت پذیرفت.

انجام فصل دوم کاوش های باستان شناسی تپه عصر مفرغ در سردشت

مهناز شریفی گفت: تپه بروه در شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی و در جنوب غربی دریاچه ارومیه نهاده شده است.

استادیار پژوهشکده باستان شناسی با بیان اینکه این تپه از یک سو در نزدیکی رودخانه زاب کوچک و از سوی دیگر در میان ارتفاعات و جنگل های سردشت و در موقعیتی کاملا کوهستانی نهاده شده، توضیح داد: تپه بروه متعلق به اوایل هزاره سوم قبل از میلاد، عصر مفرغ قدیم و ساکنان بومی منطقه است، مکانی که اقوام مهاجر تازه وارد کورا-ارس به منطقه راه نیافته اند.

او با اشاره به اینکه تپه بروه به اسم یکی از کانون های حوزه نفوذ سفال نارنجی رنگ انتخاب و مورد کاوش نهاده شد، اضافه نمود: عصر مفرغ قدیم همیشه با سفال های سیاه با نقش کنده یانیقی شناخته می گردد و گونه سفال نارنجی مفرغ قدیم به ندرت مورد شناسایی و مطالعه نهاده شده و شناخت محدودی نسبت به این سنت فرهنگی وجود دارد.

این باستان شناس اظهارکرد: آنچه اهمیت این محوطه را نشان می دهد انباشت ضخیم این دوره است که بجز در حسنلو VII و حسنعلی و مواد فرهنگی پراکنده در آنالیز های سطحی، آثار و شواهد آن در کاوش های باستان شناسی با حجم انباشت هفت متر و به ضخامت بروه بدست نیامد که نشانگر استقرار طولانی مدت در این تپه است.

او وجود دیوار خشتی و بقایای معماری بدست آماده در کاوش را نشانگر استقرار دائم اقوام بومی ساکن هزاره سوم قبل از میلاد در حوضه جنوبی دریاچه ارومیه برشمرد که برای نخستین بار در کاوش های باستان شناسی بروه بقایای استقرار دائم این اقوام بدست آمده و شناسایی شده است.

شریفی اظهار کرد: تا به امروز در حوزه شمال غرب ایران بقایای معماری ساکنان بومی منطقه شناسایی نشده بود و صرفا از مهاجران تازه وارد از قفقاز اطلاعات باستان شناختی وجود داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 216

به "انجام فصل دوم کاوش های باستان شناسی تپه عصر مفرغ در سردشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام فصل دوم کاوش های باستان شناسی تپه عصر مفرغ در سردشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید