مقدار گیری سطح هموگلوبین

به گزارش زعفران، هرکسی می خواهد بداند که سطح طبیعی هموگلوبین در خون باید چقدر باشد. علت این کار این است که هموگلوبین نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می نماید و از این رو، مهم است که در سطح طبیعی باقی بماند.مردم همواره نگران این هستند که آیا تعداد

مقدار گیری سطح هموگلوبین

مترجم: سعید علیزاده

منبع:راسخون

هرکسی می خواهد بداند که سطح طبیعی هموگلوبین در خون باید چقدر باشد. علت این کار این است که هموگلوبین نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می نماید و از این رو، مهم است که در سطح طبیعی باقی بماند.مردم همواره نگران این هستند که آیا تعداد هموگلوبین در بدنشان کافی است یا نه. چون هموگلوبین موجود در خون نقش بسیار مهمی در کارکرد روزانه بدن ایفا می نماید. هموگلوبین یک نوع پروتئین است که در خون وجود دارد. همه ما می دانیم که اکسیژنی که تنفس می کنیم به وسیله خون به کل سلول های بدن حمل می گردد. کار حمل اکسیژن به تمامی سلول های بدن به وسیله هموگلوبین انجام می گردد.

ساختار

از نظر علمی، هموگلوبین یک متالوپروتئین در خون است و حاوی آهن می باشد. آهن در داخل مولکول heme واقع شده است، و این آهن است که اکسیژن را جذب نموده و به بدن تحویل می دهد. نه تنها این کار، بلکه دی اکسید کربن را از بافت ها جذب می نماید و به وسیله انتقال به ریه ها دفع می نماید. بنابراین، از لحاظ منطقی استنباط می گردد که کمبود آهن باعث کاهش سطح هموگلوبین در بدن می گردد و در نتیجه سطح اکسیژن در بدن کاهش می یابد.

ساختار هموگلوبین در بزرگسالان و شیرخواران فرق دارد. هموگلوبین موجود در بدن کودک دارای 2 ساختار ساده زنجیری آلفا- گلوبولین و 2 زتجیره گاما- گلوبولین است. این هموگلوبولین تبدیل به مولکول کاملی می گردد که محتوی 2 زنجیره آلفا- گلوبولین و 2 زنجیره بتاا- گلوبولین است.

میزان گیری سطح هموگلوبین

این روزها، چندین ابزار پیشرفته در بازار موجود هستند که شما احتیاج دارید تا میزان کمی از خون خود را در آن ها قرار دهید و این ابزار گزارش کاملی از خون شامل تعداد سلول های سفید خون، تعداد سلول های قرمز خون، سطح قند خون و سطح هموگلوبین را به شما بدهند. اگر شما این ابزار را ندارید می توانید به سراغ دکتری بروید که قادر به میزان گیری تعداد هموگلوبین خونتان باشد. هموگلوبین با واحدی به نام گرم/ دسی لیتر میزان گیری می گردد.

تعداد هموگلوبین (گرم /دسی لیتر)

گروه سنی

22-17

نوزادان

13-11

بچه ها

18-14

بزرگسالان (مرد)

16-12

بزرگسالان (زن)

14.9-12.4

مسن (مرد)

13.8-11.7

مسن (زن)

خستگی یکی از علایم شایع سطح هموگلوبین پایین است. اگر سطح هموگلوبین بدنتان پایین است، سلول های شما میزان کافی از اکسیژن دریافت نخواهد کرد تا در حین فعالیت هایتان مصرف گردد و شما احساس خستگی شدیدی خواهید کرد. هنگامی که اکسیژن به میزان کافی به سلول های بدنتان نرسد، قلب باید شدیدتر از حالت عادی پمپاژ کند تا اطمینان حاصل گردد که میزان کافی اکسیژن به سلول ها می رسد. از این رو، اگر قلب به مدت طولانی بیش از حد تحت فشار باشد احتمال بیماری قلبی در شخصی که دارای سطح پاییین هموگلوبین است افزایش می یابد. سایر مسائل شامل تنگی نفس، از دست رفتن رنگ پوست، کم خونی و غش است.

همانطور که قبلا بحث شد، اگر شما دارای سطح هموگلوبین پایین هستید، در این صورت احتمالا با چندین نوع بیماری روبرو خواهید شد. با مصرف رژیم غذایی متعادل که غنی از ویتامین B12، فولات و البته آهن است، سطح هموگلوبین خون شما طبیعی خواهد شد. غذاهایی مصرف کنید که غنی از این مواد مغذی هستند و در این صورت از سطح پایین هموگلوبین رنج نخواهید کشید. اما اگر مشکل همچنان ادامه دارد، می توانید از مکمل هایی که پزشک برای شما تجویز نموده است مصرف کنید.

بنابراین، این مطلب همه چیز در خصوص سطح هموگلوبین در خون است. تعداد طبیعی با توجه به گروه سنی فرق دارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سطح هموگلوبین را با توجه به جدول ارائه شده حفظ کنید.

منبع: راسخون
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 258

به "مقدار گیری سطح هموگلوبین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدار گیری سطح هموگلوبین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید