حمام قجر، بازتاب فرهنگ عامه و تاریخ قزوین

به گزارش زعفران، حمام در فرهنگ ایرانی تنها جایی برای نظافت و پاکیزگی نبود، بلکه محلی بود برای تبادل فرهنگ، برگزاری مراسم مختلف و انتقال افکار و اخبار روز. سال ها گذشت تا قهوه خانه ها این نقش را بر عهده گرفتند و تبدیل به محل اجتماعی مردم شهر شدند، اما حمام ها هنوز هم اهمیت داشتند تا اینکه با تغییراتی که در فرهنگ عمومی رخ داد و تسهیلاتی که زندگی مدرن در اختیار مردم گذاشت، خانه ها مجهز به حمام شدند و حمام های عمومی تبدیل به بناهایی متروکه شدند. با توجه به تاریخ و پیشینه این بناها متولیان میراث فرهنگی حمام های تاریخی شهرها را محلی مناسب برای برپایی موزه های مردم شناسی تشخیص دادند. حالا در شهرهای عظیم ایران، سراغ موزه مردم شناسی را که بگیرید می رسید به یک حمام تاریخی، با ظرافت های معماری بسیار که نشان از اهمیت این بنا برای مردم شهر دارد.

حمام قجر، بازتاب فرهنگ عامه و تاریخ قزوین

یکی از این حمام ها، حمام قجر در شهر قزوین است. حمامی که قدمتش به دوره صفوی می رسد و چند سالی است که تبدیل به موزه مردم شناسی شده و در آن می توان فرهنگ و پیشینه مردم قزوین را مرور کرد. این حمام را به دستور شاه عباس دوم صفوی در سال 1057 هجری قمری ساخته اند و به همین علت در عصر صفوی و پس از آن به حمام شاه معروف بود، اما در دوران قاجار به علت اینکه این بنا زیر نظر امیرگونه خان قاجار قزوینی از سرداران شاه عباس ساخته شده بود، به حمام قجر معروف شد. این بنا با وسعتی حدود هزار و 45 مترمربع عظیمترین و قدیمی ترین حمام شهر قزوین محسوب می گردد. حمام از سه بخش اصلی سربینه، میان در و گرمخانه تشکیل شده است. حمام قجر دو بخش مجزا برای استفاده زنان و مردان دارد، در برخی شهرهای کوچک یا روستاهای ایران حمام ها به صورت روزانه شیفت بندی می شدند، برخی روزها مختص استفاده مردان و برخی روزها مختص زنان، اما در حمام های عظیم دو قسمت مجزا برای این منظور در نظر گرفته می شد. سربینه در حمام های قدیمی همان رخت کن حمام است و معمولاً سقفی گنبدی شکل دارد. در مرکز این گنبد محلی به نام جام خانه قرار گرفته است که روشنایی و تهویه حمام را انجام می دهد. اگر در بازدیدهایتان از حمام های تاریخی سری به پشت بام حمام بزنید، گنبدهای کوچک و عظیمی را خواهید دید که با شیشه های گرد رنگارنگ تزیین شده اند، این گنبدهای کوچک همان جام خانهها هستند.

بخش دیگر حمام میان در است، فضایی میان سربینه و گرمخانه که افراد پس از سرانجام حمام وقتی می خواستند وارد سربینه شوند در آن توقف می کردند تا دمای بدنشان با دمای سربینه هماهنگ گردد. این تدبیری بود که برای پیشگیری از سرماخوردگی پس از استحمام اندیشیده بودند. گرمخانه اما مهمترین بخش حمام های قدیمی است، محلی که استحمام و شست و شو در آن انجام می شد. گرمخانه محل قرارگیری خزینه آب گرم بود و در زیر خزینه فضایی به نام تونک (آتش خانه) قرار داشت که وظیفه گرم کردن آب مصرفی در حمام را به عهده داشت.

حمام قجر به لحاظ معماری حمام های تاریخی از جمله کامل ترین حمام های ایران است. در این بنا علاوه بر خزینه، فضایی به نام چال حوض قرار گرفته است که محل نگهداری آب ولرم بود، برای کسانی که برای گفت و شنود و معاشرت به حمام می آمدند. اعیان نشین یکی دیگر از بخش های حمام است که تنها در اختیار افراد متمول قرار می گرفت. حالا در تمام این بخش ها ابزار و ادوات گذران زندگی و اشتغال مردم قزوین قرار گرفته است. موزه مردم شناسی قزوین از 3 بخش تشکیل شده که در هر کدام می توان با اقوام شهرهای مختلف ایران و آداب و رسوم و مشاغل شهر قزوین آشنا شد.

برای رسیدن به این حمام تاریخی باید به بلوار نادری قزوین در کنار سبزه میدان، بروید و درست مقابل ورودی اصلی سعدالسلطنه، وارد خیابان عبید زاکانی شوید و انتهای خیابان، درگاه حمام قجر را خواهید دید. این مجموعه هر روز از ساعت 9 صبح تا 7 عصر میزبان گردشگران است.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 190

به "حمام قجر، بازتاب فرهنگ عامه و تاریخ قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام قجر، بازتاب فرهنگ عامه و تاریخ قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید