درد در ناحیه کلیه

به گزارش زعفران، آیا اغلب دچار درد در ناحیه کلیه شده، اما آن را نادیده گرفته به این تصور که یک کمر درد معمولی است؟ خوب شما بایستی توجه بیشتری نسبت به این شرایط از خود نشان دهید، به این علت که می تواند آغاز یک بیماری کلیوی

درد در ناحیه کلیه

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آیا اغلب دچار درد در ناحیه کلیه شده، اما آن را نادیده گرفته به این تصور که یک کمر درد معمولی است؟ خوب شما بایستی توجه بیشتری نسبت به این شرایط از خود نشان دهید، به این دلیل که می تواند آغاز یک بیماری کلیوی باشد. این مقاله را خوانده تا اطلاعات بیشتری کسب نمایید...

هنگامی که دچار درد در ناحیه کلیه می شوید، محتمل است که آن را با کمر درد یا پشت درد ساده اشتباه گرفته و از آن چشم پوشی کنید. به این دلیل که درد کلیه علائم خاصی ندارد که به آن ارتباط یابد. شایع ترین و آشکارترین نشانه آن وجود درد در پشت می باشد. بنابراین، اهمیت دارد که بدانید چه چیزی درد ناشی از عفونت کلیوی را از پشت درد ساده متمایز می سازد.

چگونه متوجه شویم که دچار پشت درد شده ایم و یا کلیه درد

درد پشت ناشی از بیماری های کلیوی اغلب شدید و ضرباندار بوده و درست برخلاف درد خفیفی است که از یک پشت درد ساده نشأت می گیرد. درد حاصله از بیماری های کلیوی به اسم کولیک کلیوی مصطلح بوده و به صورت مواج یا نوسانی رخ می دهد. درد ضربان دار شدید آمده، برای مدتی می ماند و سپس به خودی خود رفع می گردد، در حالی که در پشت درد عادی درد مداوم بوده و شما را با یک درد مبهم و خفیف آزرده می سازد. پشت درد، خصوصاً درد در ناحیه پایین کمر اغلب از آسیب وارده به ماهیچه، رباط و حتی دسیک های فقراتی واقع در آن ناحیه سرچشمه می گیرد.

علل احتمالی و درمان کلیه درد

سنگ کلیه

وجود سنگ کلیه شایع ترین دلیل درد در داخل و اطراف ناحیه کلیه است. این یک بیماری دردناک بوده که در آن کریستالهای اگزالات کلسیم یا سایر مواد معدنی در ادرار تجمع یافته و تشکیل سنگ سخت را می دهند. تا زمانی که محدود به داخل کلیه می شوند، بدون درد هستند. هنگامی که این سنگهای کلیه به درون سیستم ادراری حرکت می نمایند، موجب ایجاد درد شدیدی می شوند. این درد اغلب به دلیل جایگیر شدن این سنگها در حالب یعنی لوله باریکی که کلیه ها را به مثانه متصل می سازد، ایجاد می گردد. گاهی این درد آنقدر شدید است که ممکن است موجب ایجاد تهوع و استفراغ گردد.

درمان: سنگ کلیه را می توان با عمل جراحی برداشته یا می توان آنها را حل نموده تا به وسیله ادرار دفع شوند.

عفونت های کلیوی

عفونت کلیه یا پیلونفریت به التهاب بافت کلیه اشاره دارد. بافت های کلیه بسیار حساس بوده و التهاب آن موجب کش آمدن این بافت شده و درد تیزی را بوجود می آورد. کوچکترین تماس و لمس در ناحیه پهلو می تواند دردی بسیار شدیدی را بوجود آورد. تهوع، استفراغ و تب بعضی از علائم دیگر مرتبط با عفونت های کلیوی می باشند. عفونت کلیه یک بیماری جدی و خطرناک بوده و احتیاج به مداخله فوری پزشکی دارد.

درمان: می توان آن را با آنتی بیوتیک داخل وریدی درمان کرد که از توسعه عفونت به وسیله جریان خون جلوگیری می نماید.

سرطان کلیه

سرطان کلیه به ندرت فراوری دردی می نماید که شبیه به کمر درد باشد. درد تنها زمانی احساس می گردد که تومور آنقدر بزرگ گردد که بافت را گشاد نموده و موجب کش آمدن بافتهای کلیه شده و اعصاب آن را درگیر سازد.

درمان: بسته به مرحله سرطان، شیمی درمانی، جراحی و درمانهای دیگر سرطان می تواند بکار برده گردد.

بیماری کلیه پلی کیستیک

بیماری کلیه پلی کیستیک یک بیماری موروثی است که در آن کلیه در طول یک دوره زمانی بزرگ می گردد. بزرگ شدن کلیه موجب بروز درد مبهم بیشتر در قسمت جلو و نه پشت می گردد. این درد گاهی ممکن است با دل درد اشتباه گرفته گردد.

جریان ادرار مسدود شده

جریان ادرار ممکن است به دلایل مختلفی مسدود گردد. این شرایط ممکن است به تدریج اتفاق افتاده و بر خلاف سنگ کلیه بوده که منجر به انسداد ناگهانی ادرار می گردد. جریان ادرار مسدود شده ممکن است منجر به درد سوزشی در ناحیه کلیه گردد.

تصلب شرایین

نوعی بیماری است که در آن چربی در داخل عروق انباشته شده، در نتیجه آنها را سخت می سازد. این امر به طور مؤثری ظرفیت عروق را برای گردش خون کاهش می دهد. در نتیجه، تأمین خون به کلیه ها ممکن است مختل شده، و باعث درد شدید در ناحیه کلیه گردد.

درد در ناحیه کلیه اغلب بسیار شدید بوده و می تواند کیفیت زندگی فرد مبتلا به آن را تحت تأثیر قرار دهد. شما به احتمال زیاد آن را با درد طبیعی پشت اشتباه می گیرید، اما چنانچه درد بدون هیج دلیل روشنی ظاهر شد و برای مدت طولانی باقی ماند، آنگاه بهتر است به یک پزشک جهت معاینه مراجعه نمایید.

منبع: راسخون
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 263

به "درد در ناحیه کلیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد در ناحیه کلیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید