سرگذشت مرگ تلخ اسحاق قویدل، کوه عضله ایران

به گزارش زعفران، اسحاق قویدل یکی از نامی ترین چهره های پرورش اندام ایران، روز گذشته، هزاران هزار کیلومتر آنطرفتر از زادگاهش، در کانادا دارفانی را وداع گفت. از چند هفته قبل پزشکان به او گفته بودند به دلیل متاستاز سرطان در سلول های بدنش، به انتها قصه زندگی خود نزدیک می شود. انتها بامداد دیروز چهارشنبه چهارم اسفندماه سال 1400، او نفسش بالا نیامد تا برای همیشه با زندگی وداع کند.

سرگذشت مرگ تلخ اسحاق قویدل، کوه عضله ایران

قویدل در سال های 86، 89، 91 و 93 مدال طلای سنگین وزن ایران را به دست آورد. او در عرصه دنیای هم کم افتخارآفرین نبود. اسحاق پیروز شد 4مدال نقره و طلای دنیا را بین سال های 2012 تا 2016 به دست آورد. او در سال 2016 به تکامل بدنی خود رسید و توانست در کویت قهرمان شود تا مجوز حضور در مسترالمپیا را بگیرد. او در سال 2018 فینالیست مسابقات حرفه ای تورنتوی کانادا شد.

این شرح حالی کوتاه از سرگذشت ورزشی اسحاق قویدل ملقب به کوه عضله بود. روز های پایانی عمر او با درد شدیدی همراه بود. قویدل بعد از مسابقات دنیای تورنتو در بازگشت به ایران متوجه سردرد و سرگیجه عجیبی شد. با وجود آزمایش های مکرر، اما پزشکان نتوانستند بیماری او را تشخیص دهند.

سفر به کانادا و بستری شدن در بیمارستانی مجهز، اوضاع او را شفاف تر کرد. پزشکان توده ای سرطانی را از سر او خارج کردند، ولی در عین حال متوجه شدند او به سرطانی پیشرفته مبتلاست و به نوعی کار از کار گذشته است. او در 4 سال گذشته با تمام وجود با بیماری سرطان جنگید. درد کشید، اما از مبارزه دست نکشید. قویدل در مصاحبه ای گفته بود: پزشکان همه با ناامیدی گفتند که بیشتر از چندماه زنده نمی مانم و باید شیمی درمانی را آغاز کنم تا درد کمتری را تحمل شوم.

من با توکل به خدای بزرگ و با ایمان و باور به معجزه، جهت دیگری را انتخاب کردم، جهتی که از دیدگاه مادی خلاف جهت آب و غیرممکن بود. تصمیم گرفتم شیمی درمانی نکنم، با تمرکز روی تغذیه ام به بیماری فکر نکنم، بلکه به خوب شدن فکر کنم و بسیاری چیز های دیگر. من این جهت را آغاز کردم، ورزش می کنم و اعتقاد دارم مرگ و زندگی دست خداست و تا خداوند نخواهد هیچ برگی از درخت نمی افتد.

او در گفت وگوی دیگری، حرف های دلی اش را به زبان آورد: اعتقاد دارم به هر چیز که باور داشته باشی اتفاق می افتد. اگر باور داشته باشی که می میری حتما می میری و اگر باور داشته باشی مرگ و زندگی دست خداست و از ته قلبت بخواهی خداوند فرصت دوباره ای به تو بدهد، این اتفاق می افتد.

قویدل و نامش، بعد از درگذشت او از این جهت که تا لحظه آخر از افشاگری درباره دارو های هورمونی پرورش اندام دست نکشید و تلاش کرد تا مانع استفاده این دارو ها از طریق جوانان شود، برای همیشه در تاریخ این رشته ماندگار خواهد بود. مرور می کنیم بخشی از نوشته های او را در روز های پایانی عمرش؛ سلامتی خود را با مصرف نکردن دارو های هورمونی بدنسازی نجات دهید و، چون من قربانی این زندگی نشوید. مصرف مداوم استروئید های آنابولیک می تواند منجر به تغییرات جسمی، روانی و همین طور سرطان های زیادی در زنان و مردان شود.

دکتر سال 2018 به من گفت 6 ماه بیشتر نمی توانی زنده باشی. گریه کردم. دخترم را می دیدم. رنج می کشیدیم. چندماه در غربت من و همسرم و دخترم غم دیدیم. پدرم در این 6 ماه سه بار سکته مغزی کرد و از دنیا رفت. با معجزه خداوند عمرم طولانی شد و در این سال ها هزاران هموطنم را از عوارض دارو های بدنسازی آگاه کردم. سکوت و خیانت در بدنسازی برایم امکانپذیر نیست. برایتان از عوارض پپتاید هایی که معروف ترین قهرمانان وطنم -که نام شان را نمی آورم- تجویز و جوانان را قربانی می کنند، می نویسم.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 464

به "سرگذشت مرگ تلخ اسحاق قویدل، کوه عضله ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگذشت مرگ تلخ اسحاق قویدل، کوه عضله ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید