فراخوان صندوق حمایت از پژوهشگران برای حل چالش های ملی و منطقه ای

به گزارش زعفران، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور فراخوانی با موضوع حل چالش های بومی، ملی و منطقه ای، با هدف ارتقاء پژوهش های مرتبط با موضوعات فعالیت موسسه بین المللی تحلیل سامانه های کاربردی (IIASA) و افزایش مشارکت پژوهشگران ایرانی در ارتباط با فعالیت های این موسسه، منتشر کرد.

فراخوان صندوق حمایت از پژوهشگران برای حل چالش های ملی و منطقه ای

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF)، در راستای همکاری این صندوق و مؤسسه بین المللی تحلیل سامانه های کاربردی (IIASA ، یاسا) و با هدف ارتقاء پژوهش های مرتبط با موضوعات فعالیت مؤسسه (IIASA ، یاسا) و افزایش مشارکت های پژوهشگران ایرانی در ارتباط با فعالیت های این مؤسسه، فراخوانی برای بهره مندی پژوهشگران کشور از سوی صندوق (INSF) منتشر کرد.

این فراخوان به صورت داخلی برگزار شده و کلیه حمایت ها از طریق صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ارائه خواهد شد و حداکثر از 10 طرح پژوهشی که دارای ویژگی های کیفی لازم باشد تا سقف 5 میلیارد ریال به ازای هر طرح، حمایت خواهد شد.

حوزه های اولویت فراخوان شامل انرژی، تغییرات اقلیم، منابع آب و امنیت غذایی، آلودگی هوا و محیط زیست و مدل سازی و تحلیل سیستم ها است.

مؤسسه یاسا 7 برنامه پژوهشی کلان دارد که هر برنامه شامل گروه های پژوهشی متعددی است. هر گروه هم پایگاه های داده، مدل ها و ابزارهای پژوهشی خاصی را در راستای اهداف پژوهشی خود توسعه داده است. ارتباط میان فراخوان صندوق و مؤسسه یاسا در این بخش ایجاد می شود؛ بدین ترتیب که کلیه پروپوزال ها باید از نظر موضوعی با فعالیت های یکی از گروه های پژوهشی مؤسسه یاسا در ارتباط باشند.

استفاده از پایگاه های داده، مدل ها و ابزارهای پژوهشی مؤسسه (مانند MESSAGE, GAINS, CATSIM,..) جز شروط لازم هر پروپوزال است.

از 7 برنامه پژوهشی مؤسسه یاسا، تنها 3 برنامه پژوهشی پیشبرد تحلیل سامانه ای (Advancing Systems Analysis)، تنوع زیستی و منابع طبیعی (Biodiversity and Natural Resources) و انرژی، اقلیم و محیط زیست (Energy, Climate, and Environment) در ارتباط با اولویت های این فراخوان است.

علاقه مندان برای شرکت در این فراخوان می توانند از 17 مهر تا 30 آبان پیش پروپوزال های خود را به سامانه طرح های پژوهشی صندوق (rtms.insf.org) ارسال کنند و پروپوزال های ارسالی از اول تا 30 آذرماه غربالگری خواهند شد.

ارزیابی پیش پروپوزال ها از طریق صندوق بر اساس شاخص هایی چون تکمیل کلیه بخش های سامانه صندوق و فرم خام پیش پروپوزال در چارچوب اعلام شده، تبیین ارتباط موضوعی میان پروپوزال و فعالیت های حداقل یکی از گروه های پژوهشی مؤسسه یاسا (صرفاً گروه های پژوهشی ای که تحت یکی از 3 برنامه ذکر شده در بالا فعالیت دارند) و استفاده از پایگاه های داده، مدل ها و ابزارهای پژوهشی مؤسسه یاسا صورت می گیرد.

هر پیش پروپوزال تنها می تواند یک متقاضی اصلی (PI) داشته باشد؛ متقاضی اصلی باید عضو هیأت علمی تمام وقت یکی از دانشگاه ها یا مؤسسات پژوهشی ایران باشد ضمن آنکه متقاضی اصلی نمی تواند در قالب فراخوان، بیش از یک پروپوزال ارسال کند.

حداقل مدت زمان اجرای طرح پژوهشی در قالب این فراخوان یک سال، و حداکثر مدت زمان اجرای طرح سه سال است و هزینه های مورد حمایت صندوق در این فراخوان شامل هزینه مواد اولیه و تجهیزات مصرفی، هزینه خدمات آزمایشگاهی، هزینه سفر، هزینه نیروی انسانی می شود.

حمایت از پژوهشگران جوان (پژوهشگران پسادکترا و دانشجویان دکترا)، بخشی از هزینه نیروی انسانی این فراخوان است که به پژوهشگر جوان پرداخت خواهد شد. حق الزحمه این افراد به ترتیب 800.000.000 ریال و 200.000.000 ریال در سال است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 279

به "فراخوان صندوق حمایت از پژوهشگران برای حل چالش های ملی و منطقه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان صندوق حمایت از پژوهشگران برای حل چالش های ملی و منطقه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید