الجزائری ها: ابراز تأسف ماکرون کافی نیست، باید عذرخواهی کند

به گزارش زعفران، روزنامه نگاران و فعالان الجزائری در واکنش به بیانیه اخیر کاخ الیزه اعلام کردند، این بیانیه در حد زخمی که اظهارات رئیس جمهور فرانسه مبنی بر انکار وجود امت الجزائر قبل از استعمار به جا گذاشته، نیست.

الجزائری ها: ابراز تأسف ماکرون کافی نیست، باید عذرخواهی کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کاخ الیزه شامگاه سه شنبه اظهار داشت که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به دلیل بروز اختلافات و سوء تفاهم با الجزایر متاسف بوده و وی برای مردم الجزایر و تاریخ آن احترام قائل است.

الیزه پس از یک ماه و نیم از اظهارات رئیس جمهور فرانسه اظهار داشت که ماکرون خواستار آن است که روابط دوجانبه میان فرانسه و الجزایر در راستای منافع دو کشور توسعه یابد.

همچنین یکی از مشاوران رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری گفت که ماکرون امیدوار است که عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزایر در کنفرانس لیبی که قرار است دو روز دیگر در پاریس برگزار شود، مشارکت داشته باشد.

دوم اکتبر گذشته، روزنامه فرانسوی لوموند به نقل از ماکرون نوشت که رئیس جمهور الجزائر در یک رژیم بی نهایت سخت، بلاتکلیف مانده است. ماکرون همچنین مدعی شد که پیش از استعمار فرانسه، ملت الجزائر وجود نداشته و آنها از استعمار عثمانی به استعمار دیگر منتقل شدند.

در واکنش به این بیانیه الیزه، ریاض هویلی مدیر مسؤول شبکه اخبار الوطن الجزائر به روزنامه القدس العربی گفت، این بیانیه به حد زخمی که اظهارات ماکرون مبنی بر انکار وجود امت الجزائر قبل از استعمار به جا گذاشته، نمیرسد. این عذرخواهی نیست؛ ابراز تأسف به این معنا نیست که ماکرون اظهارات خود را پس گرفته است.

هویلی اضافه نمود، کنفرانس پاریس درباره لیبی بدون حضور عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزائر فاقد مشروعیت خواهد بود.

عثمان لحیانی روزنامه نگار الجزائری هم گفت، از اظهارات مشاور کاخ الیزه عذرخواهی برداشت نمی شود بلکه کاملا برعکس، سخنگوی الیزه بر روایت فرانسوی ها اصرار می کند و می گوید مشکل از اظهارات نبوده بلکه از برداشت الجزائری ها بوده است. این از نفس اظهارات ماکرون زشت تر است.

دکتر سامی طلحی استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل نیز در این زمینه اظهار داشت، عذرخواهی حقیقی اعتراف رسمی به جنایت های فرانسه است. چرا ماکرون خودش عذرخواهی نکرده و یک بیانیه صادر شده است!.

وی اضافه نمود، این بیانیه تنها یک ملاطفت به منظور شرکت الجزائر در نشست پاریس در جمعه آینده درباره لیبی است.

مهدی محمد روزنامه نگار الجزائری هم در این خصوص گفت، این بیانیه به موضوعاتی که باعث خشم الجزائری ها شده، نپرداخته است. جملاتی گذرا بود که به حد عذرخواهی نمی رسید. اظهارات اخیر بسیاری از سیاستمداران الجزائری ناشی از کینه قدیمی به الجزائر است.

وی اضافه نمود، فرانسه به الجزائر به عنوان یک شریک اصلی در پرونده لیبی نیاز ندارد بلکه برای اجرای راهبردی که آماده کرده خواستار مشارکت صوری الجزائر است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 353

به "الجزائری ها: ابراز تأسف ماکرون کافی نیست، باید عذرخواهی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الجزائری ها: ابراز تأسف ماکرون کافی نیست، باید عذرخواهی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید