قفس های نانویی جادار برای حمل دارو ساخته شد

به گزارش زعفران، به گزارش خبرنگاران، با همکاری شرکت استکس فارماکیتیکالز (Astex Pharmaceuticals) و محققان دانشگاه کمبریج قفس های نانویی ساخته شده که برای حمل دارو بسیار مناسب است. یکی از مزیت های این قفس ها، جادار بودن آن ها است!

قفس های نانویی جادار برای حمل دارو ساخته شد

به این فکر کنید که چقدر سخت است که بخواهید یک هدیه را در جعبه ای که خیلی کوچک است قرار دهید. بعضی اوقات احتیاج به جعبه بزرگتر دارید.

نانوذرات ظروف مصنوعی ریز هستند که می توانند برای ارائه ماده درمانی به یک مقصد در بدن استفاده شوند. اما بعضی از مولکول های دارویی مانند هدایایی هستند که برای جعبه نانوذرات با میزان استاندارد بسیار بزرگ هستند.

مقاله ای در مجله Nature Synthesis منتشر شده است که در آن محققان دانشگاه کمبریج شرح می دهند که چگونه یک نانوذرات با میزان فوق العاده ساخته اند که می تواند برای تحویل محموله های بزرگ دارویی استفاده گردد.

کنترل منطقی بر خود مونتاژ شدن این نوع قفس ها به طور کلی چالش های قابل توجهی را ایجاد می نماید. بنابراین به جای پیروی از روش های سنتی خود مونتاژی، این تیم تصمیم گرفت از یک فرآیند بلوک ساختمانی ساده با الهام از سیستم های زیستی طبیعی استفاده کند.

با استفاده از این روش نو، آن ها توانستند به تدریج نانوذرات مصنوعی بزرگتری بسازند، به طوری که این قفس دارای حجم محصور بیشتر از 92 نانومتر مکعب باشد که بزرگترین حجم حفره داخلی محصور شده در لیگاند است.

پیش از این، قفس های بزرگتری گزارش شده است، اما آن ها چارچوب های لیگاند بازتری دارند، که به این علت مفید نیستند زیرا این قفس ها قادر به اتصال محموله ها نبودند.

دکتر کای وو، محقق فوق دکتری گفت: یافته های این مطالعه مهم است زیرا نشان می دهد که چگونه ما قادر به ایجاد ساختارهای پیچیده و کاربردی با استفاده از بلوک های ساختمان ساده هستیم.

نانوذرات فوق العاده بزرگ دارای کاربردهای بالقوه در زمینه هایی مانند تحویل دارو و زیست فناوری هستند، جایی که می توان از آن ها برای ارائه بیومولکول های درمانی بزرگتر به قسمت های خاص بدن استفاده کرد.

محققان بعلاوه خاطرنشان می نمایند که حفره های بزرگ داخلی این نانوقفس ها می توانند به عنوان بستر اتصال زیست مولکول های بزرگ مانند پروتئین های غشای آب گریز یا پروتئازها باشند که می توانند در کشف و توسعه مواد دارویی مفید باشند.

وو گفت: به طور کلی، این تحقیق درک ما از نحوه ایجاد ساختارهای نانو توسعه می دهد و ممکن است پیامدهای عملی در زمینه های مختلف داشته باشد.

پروفسور جاناتان نیتش، که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: این کار، که بخشی از آن به وسیله شرکت استکس فارماکیتیکالز صورت گرفته، می تواند در توسعه داروها بسیار موثر باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 فروردین 1402 بروزرسانی: 25 فروردین 1402 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 663

به "قفس های نانویی جادار برای حمل دارو ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قفس های نانویی جادار برای حمل دارو ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید