تور مصر ارزان: کویر مصر چگونه دل کویربازها را ربود و مقصد اول آنها شد؟

به گزارش زعفران، حدود 100 سال پیش، زمانی که یوسف نامی در روستایی که با نام خودش شناخته می شد(کلاته یوسف یا مزرعه یوسف)، کشت و زرعی در دل کویر داشت، وقتی با بی آبی کویری روبرو شد دست به کار شد تا با کندن چاه جبران بی آبی ها را بکند. چند سال بعد از بهره برداری از این چاه، دوباره سفره های زیرزمینی آب پایین تر رفت تا اینکه یوسف چاه عمیق تری را در روستایش حفر کرد، به همین علت اهالی روستاهای همجوار، این روستا را چاه دراز نامیدند. اما از آنجایی که یوسف این نام را دوست نداشت از اهالی خواست چون نام وی یوسف بود و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر رخ داده بود از آن به بعد نام این روستا را مصر بنامند. اهالی روستا نیز از آنجا که برای یوسف احترام زیادی قایل بودند، این روستا را مصر نامیدند و مدت ها بعد روستای مصر، هم به واسطه نامش معروف شد و هم به واسطه جاذبه های طبیعی اش.

تور مصر ارزان: کویر مصر چگونه دل کویربازها را ربود و مقصد اول آنها شد؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور مصر ارزان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور مصر از قاهره، اهرام ثلاثه و ابوالهول دیدن کنید.

روستای مصر کجاست؟

روستای مصر روستایی کوچک از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است که به واسطه طبیعت خاص و جاذبه های طبیعی که دارد علاقه مندان زیادی را به سمت خود می کشاند. کویر مصر به همراه دو روستای بسیار کوچک دیگر به نام های امیرآباد و فرحزاد در یک خط شمالی-جنوبی به طول حدود 6 کیلومتر واقع شده اند. منطقه امیرآباد در فاصله دو کیلومتری روستا دارای تپه های شنی و پوشش گیاهان غنی از درختچه های گز و تاق و نخل های زیبا است که منظره ها بسیار زیبایی را پدید آورده است. روستای فرحزاد نیز در شمال روستای مصر دارای نخلستان های زیبایی است که با شن های روان در اطرافش محصور شده است.

برای رفتن به سمت این روستا از تهران باید حدود 630 کیلومتر یعنی چیزی حدود 11 ساعت را طی کنید. در این راستا بعد از حرکت از تهران به سمنان می رسید و در نهایت وارد استان اصفهان می شوید و انتهای راستا هم به کویر مصر ختم می گردد. اگرچه دسترسی به این کویر با ماشین شخصی هم ممکن است؛ اما تورهای گردشگری به مقصد این کویر بسیارند؛ بنابراین برترین و بی دردسرترین راه، سفر با تور است.

دیدنی های مصر

وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز به منظور جلوگیری از جابجایی شن های روان، وجود بلواری به عرض حدود 50 متر داخل روستا، وجود خانه های قدیمی و بازسازی آنها به منظور اسکان گردشگر، موتورسواری و شترسواری در کویرهمگی جذابیت های خاص این منطقه هستند، اما به جز این ها کویر مصر دیدنی های دیگری هم دارد.

کویر طبقه یا دریاچه نمک خور بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران است که در همین محدوده روستای مصر واقع شده است. زمین نمکی این منطقه باعث شده که از هرگونه پوشش گیاهی و زندگی جانوری خالی باشد. اما شکل شگفت انگیز کویر طبقه آن را به جاذبه ای شگفت انگیز بدل نموده است. زمین کویر طبقه پوشیده از اشکال پنج ضلعی نمک است که در زمستان و با مخلوط شدن با خاک رس به رنگ سیاه و در تابستان به رنگ سراسر سفید در می آید. نمک این دریاچه، قدیمی ترین نمک سراسر ایران است.

نیزار مصر هم جای دیدنی دیگری است که در 6 کیلومتری شمال شرقی روستای مصر و 2 کیلومتری شرق روستای فرحزاد در شمال شرقی استان اصفهان واقع شده است. محصور شدن نیزار به وسیله شن های روان، جلوه منحصر به فردی به آن داده است. این نیزار آبشخور اصلی حیات وحش کویر منطقه است و ارتفاع نی ها در پاره ای از موارد به 4 متر هم می رسد. اگر اهل عکاسی هستید باید بدانید که این نیزار مکان مناسبی برای عکاسی از حیات وحش کویر مصر است.

چال سلکنون فرورفتگی زیبایی است که به وسیله تپه های شنی محصور شده و منظره ها زیبایی را پدید آورده است. نام عجیبش هم به خاطر این است که در سلکنون سیل عظیمی آمده بود که در سال 1355 در منطقه مصر جاری شده و در این نقطه دریاچه بزرگی ایجاد نموده بود. در اصل این منطقه سیل کنون بوده که در گذر زمان و برای سهولت در تلفظ به سلکنون تغییر پیدا نموده است. در قسمت درونی چال سلکنون باتلاق کوچکی وجود دارد، زمین های دیواره چال پوشیده از سنگریزه و دارای شیبی مایل در حدود 30 درجه است. کف گودال فاقد هرگونه پوشش گیاهی است و تپه های ماسه ای پراکنده ای در آن به چشم می خورد.

اقامت

اگر اهل کمپ و چادر زدن هستید و با گروه به کویر رفته اید، می توانید در کویر چادر بزنید، اما به این شرط که هم نقشه کویر مصر را همراه داشته باشید و هم کسی که با آن منطقه آشنایی دارد در بینتان باشد. اگر هم می خواهید در روستا اقامت کنید، بد نیست بدانید که در روستای فرحزاد اقامتگاهی برای گردشگران هست که به سبک معماری درونگرای خانه های محلی کویری بنا شده است. این اقامتگاه با سقف های هلالی، یادآور معماری سنتی و فراموش شده این مرز و بوم است.

در این زمینه بخوانید

راهنمای سفر به کویر خارتوران؛ سفر به آفریقای ایران

راهنمای سفر به نایبند؛ ماسوله کویر ایران

همه آنچه برای کویرنوردی ضروری است بدانید؛ بهار کویر بازها

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 307

به "تور مصر ارزان: کویر مصر چگونه دل کویربازها را ربود و مقصد اول آنها شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مصر ارزان: کویر مصر چگونه دل کویربازها را ربود و مقصد اول آنها شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید