تور اروپا: جوزپ بورل: اروپا در خطر قرار گرفته است

به گزارش زعفران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید مجدد بر لزوم تشکیل نیروی نظامی واکنش سریع مختص کشورهای عضو این قاره، جدای از ناتو، اذعان کرد ظرفیت کشورهای عضو برای مقابله با تهدیدها کافی نیست.

تور اروپا: جوزپ بورل: اروپا در خطر قرار گرفته است

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه هشدار داد که باید با دکترین جاه طلبانه به عنوان مبنای اقدام نظامی مشترک در خارج از کشور، از جمله با نیروی بحران قابل استقرار، موافقت کند.

بورل به خبرنگاران گفت که اولین پیش نویس خود از طرح موسوم به قطب نمای استراتژیک - نزدیک ترین چیزی که اتحادیه اروپا می توانست به یک دکترین نظامی داشته باشد و شبیه به مفهوم استراتژیک ناتو است که اهداف اتحادیه را معین می نماید - برای امنیت بسیار مهم است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وی در شرح سند راهبردی کامل که برای بحث به 27 کشور اتحادیه اروپا ارسال شده است، گفت: اروپا در خطر است. ما باید قابلیت استقرار [نظامی] سریع داشته باشیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرح داد که یک ایده این است که این اتحادیه نیرویی 5000 نفری برای مواقع اضطراری بحران داشته باشد، اما ائتلاف ناتو به رهبری آمریکا همچنان در درجه اول مسئول دفاع جمعی اروپا بماند.

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا این موضوع را روز دوشنبه با هدف توافق بر سر یک سند سیاسی در ماه مارس، آنالیز خواهند کرد.

به نوشته رویترز، کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز فاقد توانایی های لجستیک و فرماندهی و کنترلی آمریکا هستند و نمی توانند با جمع آوری اطلاعات این کشور برابری نمایند.

بورل بعلاوه درباره قدرت مالی اتحادیه اروپا به عنوان بزرگترین بلوک تجاری دنیا، گفت: ما یک مسئولیت استراتژیک داریم. شهروندان ما می خواهند محافظت شوند. قدرت نرم کافی نیست.

بورل در شرح این پیش نویس تاکید نمود: همه تهدیدهایی که ما با آن ها روبرو هستیم در حال تشدید هستند و ظرفیت تک تک کشورهای عضو برای مقابله کافی نیست و رو به کاهش است.

وی پیش از این نیز با بیان اینکه معاهده نظامی آمریکا، انگلیس و استرالیا در واقع زنگ خطری برای روابط اروپا و آمریکا بود، بر لزوم تشکیل نیروی دفاعی مستقل اروپایی تاکید نمود. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 312

به "تور اروپا: جوزپ بورل: اروپا در خطر قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور اروپا: جوزپ بورل: اروپا در خطر قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید