فروش اجباری کالا ممنوع است ، برخورد با متخلفین

به گزارش زعفران، مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت گفت: فروش اجباری هر گونه کالا در کنار کالای دیگر ممنوع بوده و در صورت احراز تخلف، با متخلفین برخورد می شود.

فروش اجباری کالا ممنوع است ، برخورد با متخلفین

به گزارش خبرنگاران، در کنار گرانی های روز افزون و بلاتکلیفی بازار، موضوعی که از زمستان سال گذشته بارها و بارها رسانه ای شده و موجبات نارضایتی مصرف کنندگان را فراهم کرده، فروش اجباری کالا برای خریداران یک کالای خاص از جمله روغن است.

در توضیح بیشتر باید گفت که فروش اجباری هم خود به دو شکل انجام می شود؛ در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری شاهد آن بودیم که برخی از فروشگاه ها تنها در حالتی روغن را به مشتری یعنی حلقه آخر مصرف می فروختند که شخص حتماً در کنار آن کیسه فریزر، رب گوجه فرنگی و … هم بخرد. در غیر این صورت اعلام می کردند که موجودی روغن ندارند.

همچنین شنیده ها حاکی از آن بود که شیوه دومی هم در فروش اجباری ابداع شده به این صورت که برخی از شرکت های پخش، روغن را تنها در صورتی به بنکداران می فروشند که بنکدار حتماً کالای دیگری از قبیل تن ماهی، رب گوجه فرنگی و … هم بخرد.

کار تا جایی جلو رفت که وزارت صمت در اسفند سال گذشته در نامه ای به انجمن شرکت های صنعت پخش ایران هر گونه فروش اجباری کالا را ممنوع خاطرنشان کرد.

با این حال اگرچه در زمستان سال گذشته وزارت صمت فروش اجباری را تخلف خاطرنشان کرد اما مجدد در اوایل تیر ماه سال جاری قاسمعلی حسنی دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی به مهر گفته بود که طی هفته های اخیر شاهد فروش اجباری برنج خارجی، کیسه فریزر و تن ماهی همراه با روغن از سوی شرکت های پخش به بنکداران هستیم؛ یعنی وقتی بنکدار به شرکت برای خرید روغن مراجعه کند باید یکی از این کالاها را هم بخرد در غیر این صورت، روغنی تحویل نمی دهند.

هر گونه فروش اجباری کالا ممنوع است

به همین علت صدیف بیک زاده مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت در مصاحبه با مهر گفت: فروش اجباری هر گونه کالا در کنار کالای دیگر ممنوع است و اگر شرکت یا کارخانه ای این اقدام را انجام دهد، مرتکب تخلف شده است.

وی اضافه کرد: در صورتی که گزارشی به بازرسین برسد حتماً با متخلف برخورد می کنند؛ چراکه فروش اجباری هیچ توجیهی ندارد.

بیک زاده گفت: این نحوه فروش اجحاف در حق خریدار است و یه هیچ وجه نباید انجام شود.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت یادآور شد: خریداران حتماً در صورت مشاهده چنین مواردی، مراتب را به سامانه 124، سازمان حمایت و یا سازمان های صمت استانی گزارش دهند.

بر این اساس، نکته قابل تأمل آنکه این اتفاق زمانی که در زمستان و یا اوایل سال جاری رخ داد ناشی از کمبود روغن و افزایش تقاضا برای این محصول اما اینکه مجدد شاهد بروز این پدیده هستیم، قابل توجیه نیست، چراکه هم اکنون اگرچه گرانی وجود دارد اما به گفته فعالان بازار، از نظر موجودیت روغن مسئله ای وجود ندارد. از این رو دستگاه های نظارتی حتماً باید از تبدیل شدن این شیوه فروش به یک رویه معمول و عرف جلوگیری کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 161

به "فروش اجباری کالا ممنوع است ، برخورد با متخلفین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش اجباری کالا ممنوع است ، برخورد با متخلفین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید