چرا باید دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کنیم؟

به گزارش زعفران، دانشمندان آمریکایی دلیل ضرورت دریافت دوز دوم واکسن کرونا را تشریح کردند.

چرا باید دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران، طی هفته های گذشته به دلیل شیوع سویه دلتای کرونا در جهان، بر شدت تعداد مبتلایان و قربانیان این ویروس افزوده شده است. دولت ها امیدوار هستند با تشدید واکسیناسیون عمومی، بتوانند شیوع افسار گسیخته این ویروس را تحت کنترل خود در آورند.

به جز واکسن تولیدی شرکت جانسون اند جانسون که تنها نیازمند تزریق یک دوز است، واکسن غول های داروسازی جهان مانند فایزر، مدرنا، اسپوتنیک وی، و سینوفارم برای ایجاد ایمنی باید به صورت دو دوز تزریق شود.

برخی از مردم این سوال را مطرح می کنند که دریافت دوز دوم واکسن کرونا به چه اندازه حیاتی است؟

دانشمندان آمریکایی دانشگاه استنفورد برای پاسخ به این سوال اقدام به بررسی واکسن کرونای شرکت فایزر کردند. یافته های محققان به شدت از تزریق دوز دوم واکسن کرونا حمایت و بر دریافت آن تاکید دارد.

واکسن شرکت فایزر بر اساس دانش mRNA تولید شده است که بسکمک از مردم اطلاعات کمی پیرامون آن دارند. در حقیقت در گذشته برای تولید واکسن از میکروب ضعیف شده یا کشته شده استفاده می شد، اما واکسن تولیدی نو یک بخش از ساختار شبیه سازی شده RNA ویروس کرونا را به کمک یک پیامرسان به بدن وارد می کند.

این موضوع باعث واکنش موثر بدن و ایجاد ایمنی در برابر عامل بیماری زا (که در اینجا ویروس است) می شود. برای نخستین بار در طول تاریخ علم پزشکی است که دانشمندان از این روش برای تولید واکسن استفاده می کنند. جالب اینجاست که تولید واکسن کرونا براساس RNA توانست در افراد بیش از 95 درصد ایمنی ایجاد کند.

یافته ها نشان داده است دریافت دو دوز از این نوع واکسن به طور موثر می تواند باعث تولید سلول های ایمنی مانند سلول های B شود. سلول های B در مواجهه با ویروس کرونا به آن می چسبند و مانع از آن می شوند که ویروس سلول های سالم بدن را آلوده کند.

در حقیقت سطح آنتی بادی خون را به راحتی می توان مورد سنجش قرار داد، ولی واقعیت این است که سیستم ایمنی بدن پیچیده تر از آن است که تنها با سطح آنتی بادی موجود در خون بتوان به اندازه موثر بودن یک واکسن پی برد، زیرا آنتی بادی تنها راه مقابله سیستم ایمنی با عوامل بیماری زا نیست.

با این حال، محققان دانشگاه استنفورد می گویند دریافت دوز دوم واکسن کرونا باعث تحریک شدید بخشی از سیستم ایمنی می شود که مسئول حفاظت از بدن در برابر عوامل بیماری زاست. دوز دوم به طور موثر سطح آنتی بادی های بدن را چند برابر می کند.

همچنین یافته ها نشان داد سلول های T کشنده پس از دریافت تنها یک دوز از واکسن کرونا فعال نیستند و دریافت دوز دوم باعث افزایش زیاد آن ها می شود و راه را برای مقابله موثر با کووید 19 هموار می کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 196

به "چرا باید دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید