گل نیلوفر آبی و فواید آن

به گزارش زعفران، خواص نیلوفر آبی در سلامت انسان آن را به یک داروی گیاهی شگفت انگیز تبدیل نموده است. این گیاه زیبا با داشتن ترکیباتی متعدد می تواند بسیاری از بیماری ها و مسائل مرتبط با سلامت انسان را رفع کند.

گل نیلوفر آبی و فواید آن

گل نیلوفر آبی و خواص و مضرات آن

به فارسی گل نیلوفر آبی و نیلوپر، نیلو برگ و به هندی نیلوفل و در کشمیر نیلوفر گفته می شود. در کتب طب سنتی نیز با نام های نیلوفر و کرنب الما و تخم آن را حب العروس ذکر می نمایند. نیلوفر سفید اروپایی بومی شرق آمریکاست و در هند در آب های دریاچه های کشمیر و در اروپا و آسیا و سایر منطقه ها جهان انتشار دارد. در ایران در شمال ایران بین رشت و لاهیجان در آب های راکد می روید.

نیلوفر زرد یا نیلوفر اصفر در آب های سراب نیلوفر کرمانشاه دیده می شود. گونه ای دیگر از نیلوفر سفید مصری نیز وجود دارد. گونه های دیگری با گل قرمز و گل سفید مایل به زرد نیز وجود دارد که در ایران کمتر دیده می شود و فقط در برخی از باغ ها برای زینت وارد شده است.

تعیینات ظاهری نیلوفر آبینیلوفر آبی سفید و زرد گیاهی است چند ساله دارای بیخ یا ریشه نسبتا ضخیم، برگ های آن بزرگ، مدور و به رنگ سبز براق و زیبا که در سطح آب های استخرها و سراب ها و آب های راکد به طور شناور می روید و برگ ها دارای دمبرگ بلند است. گل های نوع سفید آن سفید رنگ یا صورتی و نوع زرد آن به رنگ زرد تیره و درشت و روی برگ ها در سطح آب با دم گلی دراز ظاهر می شود.

میوه آن ها به صورت کپسول تخم مرغی شکل است شبیه کپسول خشخاش که در آن دانه های آردی نیلوفر واقع شده است. ریشه های ضخیم و دانه های نیلوفر آبی خوراکی است. تکثیر آن ها به وسیله تقسیم گیاه در بهار انجام می گیرد. نوع سفید آن به آفتاب نیاز دارد ولی نوع زرد آن سایه آفتاب یا تمام سایه را می پسندد ولی به هر حال در آفتاب هم گل می دهد.

ترکیبات شیمیایی گل نیلوفر آبیاز نظر ترکیبات شیمیایی در نوع سفید نیلوفر آلکالوئید نوفارین وجود دارد. از ریشه های خشک شده آن آلکالوئید نمفئین گرفته می شود که در سیستم اعصاب مسمومیت ایجاد می نماید. در ریشه آن علاوه بر آلکالوئید نمفئین چند ماده عامل قابض وجود دارد. در گل های آن گلوکوزید قلبی نمفالین تعیین شده است. در شکوفه های آن آلکالوئیدی مشابه نمفارین یافت می شود که با مصرف آن در قورباغه و موش و خوک آزمایشگاهی و کبوتر ایجاد فلج مغزی کرده و با مسموم کردن دستگاه هاضمه ایجاد مرگ کرده است.

در گل ها و ریشه های آن دو آلکالوئید وجود دارد که هر دوی آن ها در حد مصرف مجاز، مسکن درد و آرام نماینده است. در ریشه های نیلوفر زرد 18 درصد نشاسته است و سایر موارد آن مشابه نیلوفر سفید است.1

در ادامه این مطلب به خواص نیلوفر آبی می پردازیم با ما همراه باشید.

درمان سرفه های خونیسرفه های خونی با استفاده از نیلوفر آبی قابل درمان است؛ همانطور که گیاه زلف شیطان هم در درمان این بیماری موثر واقع می شود.

ریزوم (ساقه های زیرزمینی ریشه مانند) نیلوفر آبی را آبگیری کنید.

مایع به دست آمده را با 200 سی سی آب جوشیده ترکیب کنید.

این محلول را روزانه 3 مرتبه و حداکثر به مدت 5 روز متوالی مصرف کنید.

پیشگیری از اسهال و استفراغاسهال و استفراغ موجب از دست رفتن مایعات ضروری بدن می شود. آب به دست آمده از ریزوم های نیلوفر آبی جایگزین خوبی برای مایعات از دست رفته بدن است. مواد معدنی موجود در این محصول نیز عملکرد خوبی در افزایش مقدار مایعات بدن دارند.

50 گرم از ریزوم های نیلوفر آبی را با 10 گرم ریزوم زنجبیل ترکیب کنید.

این مواد را به خوبی با آب شستشو دهید.

آن ها را آبگیری کرده، صاف کنید و روزی 3 بار این مایع را بنوشید.

درمان اسهال خونیاسهال خونی هم مثل اسهال موجب از دست رفتن آب بدن می شود و در این صورت باید مایعات از دست رفته جایگزین شود. فرمول زیر برای درمان اسهال خونی با استفاده از نیلوفر آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

50 گرم ریزوم نیلوفر آبی و 10 گرم زنجبیل پوست کنده را آبگیری کنید.

100 سی سی آب به ترکیب زنجبیل پوست کنده و ریزوم نیلوفر آبی اضافه کنید و آن را بجوشانید.

پس از خنک شدن، 1 قاشق عسل به این ترکیب اضافه کرده و هم بزنید تا طعم بهتری به خود بگیرد.

تنظیم فشار خونافراد مبتلا به فشار خون بالا باید برای جلوگیری از مسائل و عوارض بعدی، فشار خون خود را در سطحی طبیعی تثبیت نمایند. جوانه های نیلوفر آبی می تواند در کاهش فشار خون بالا موثر باشد. جوانه نیلوفر آبی با داشتن چربی خوب می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد.

10 گرم دانه نیلوفر آبی و 10 گرم جوانه نیلوفر آبی تهیه کنید.

این دو را با 350 سی سی آب تمیز ترکیب کنید.

ترکیب نهایی را تا دمای 200 درجه سانتیگراد بجوشانید و بطور منظم از این محلول بنوشید.

درمان خون دماغآهن موجود در نیلوفر آبی دارای خاصیت درمان نمایندگی خون دماغ است. همچنین، آهن موجود در نیلوفر آبی می تواند سلول های قرمز جدیدی در خون به وجود آورد.

ریشه نیلوفر آبی را تهیه کنید.

آن را آبگیری کنید.

آب به دست آمده را صاف کنید.

چند قطره از مایع نهایی را در سوراخ بینی بریزید.

ریشه گیاه نیلوفر آبی به عنوان نوعی سبزیجات در آشپزی آسیایی مصرف فراوانی دارد. سبزی ریشه نیلوفر آبی دارای 12 خاصیت برای سلامت انسان است.

برطرف بی خوابیبیماری بی خوابی هر نوبت خوابیدن را به تجربه ای بی کیفیت برای ما تبدیل می نماید. دانه گل نیلوفر آبی به علت داشتن فسفر و دیگر ویتامین ها محصولی مناسب برای مقاومت در برابر بی خوابی است. در ادامه فرمول مصرف دانه گل نیلوفر آبی برای مبارزه با بی خوابی را با هم می خوانیم.

12 گرم دانه نیلوفر آبی تهیه کنید. 3 لیوان آب به آن اضافه کرده و آن را به مدت نیم ساعت با شعله کم بجوشانید. سپس یک لیوان از این ترکیب را برداشته، آب آن را بنوشید و دانه های آن را هم بخورید.

بهتر است بدانید که دانه نیلوفر آبی مصارف دیگری هم دارد که در ادامه آنها را با هم می خوانیم.2

درمان گرم مزاجیریزوم های نیلوفر آبی هم مثل خربزه زمستانی یا خربزه قصبه برای رها شدن از گرمی مزاج موثر هستند.

100 گرم ریزوم نیلوفر آبی را خوب تمیز کنید.

آن را با 50 گرم زلف شیطان ترکیب کنید.

مواد را در 500 سی سی آب تمیز بجوشانید.

250 سی سی از آب جوشیده شده را بردارید. آن را صاف کنید و بنوشید.

درمان سوزش و التهاب چشمسوزش و التهاب چشم با استفاده از دانه های نیلوفر آبی قابل درمان است. کاروتن موجود در دانه های نیلوفر آبی این توانایی را دارند که مسائل بینایی شما از جمله سوزش و التهاب را درمان نمایند.

3 گرم دانه نیلوفر آبی را با 9 گرم گل داودی ترکیب کنید و آنها را داخل پارچه تمیزی قرار بدهید.

پارچه حاوی این ترکیب را به مدت تقریبا 30 دقیقه روی بخار قرار دهید و سپس اجازه دهید خنک شود.

سپس این کیسه پارچه ای را به عنوان کمپرس روی چشم قرار بدهید. این کار را صبح ها و شب ها انجام دهید.

کاهش استرس20 عدد دانه نیلوفر آبی، 15 گرم دانه چشالو، 10 گرم میوه آنگکائو(میوه ای چینی شبیه به خرما) و 10 گرم کیم سیم را با یکدیگر ترکیب کنید.

این ترکیب را در 600 سی سی آب بجوشانید.

نیمی از آب جوشیده شده را جدا کرده و آن را بنوشید.

تقویت بینایی و نور چشمبتاکاروتن موجود در نیلوفر آبی همان چیزی است که در تقویت بینایی شما موثر است.

ساخت سلول های قرمز خونیبرای زنانی که از خونریزی شدید در دوران قاعدگی رنج می برند مصرف آب ریشه های جوشانده نیلوفر آبی توصیه می شود. ریشه های نیلوفر آبی دارای مقادیر فراوانی از آهن است و به همین علت مصرف آن تاثیری شگفت انگیز در فراوری مجدد سلول های قرمز خونی دارد.

مناسب برای رژیم غذاییفیبر موجود در دانه های نیلوفر آبی با داشتن قابلیت بالایی در بهبود فرآیند هضم و گوارش محصولی مناسب برای کسانی است که در رژیم غذایی به سر می برند.

تقویت و تحکیم دندان هامصرف فرمول های گیاهی دارویی در تقویت و تحکیم دندان ها موثر است. ریزوم های نیلوفر آبی سرشار از کلسیم هستند. به یاد داشته باشید که اگرچه کلسیم و آهن در بخش های مرتبطی از بدن به فعالیت می پردازند اما ضروری است که از مصرف همزمان این دو ماده معدنی پرهیز کنید.

عوارض جانبی نیلوفر آبیزیاده روی در مصرف این گیاه باعث فلج اعضا میشود.

قراردادن ریشه نیلوفر آبی روی پوست باعث التهاب و قرمزی پوست می شود.3

پی نوشت:

1.www.attarak.com

2.www.bazdeh.org

3.www.saednews.com

منبع: راسخون
انتشار: 20 تیر 1401 بروزرسانی: 20 تیر 1401 گردآورنده: gsaffron.ir شناسه مطلب: 519

به "گل نیلوفر آبی و فواید آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل نیلوفر آبی و فواید آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید